CHP İl Başkanı Akbaba’dan Mumcu ve Okkan açıklaması - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı Akbaba’dan Mumcu ve Okkan açıklaması

CHP İl Başkanı Akbaba’dan Mumcu ve Okkan açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mahir Akbaba Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Akbaba açıklamasında, üzerinden yıllar geçmesine rağmen 2 hain saldırının da faillerinin yakalanamadığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ocak 2020 Cuma, 10:08

Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, her iki cinayetin üzerinden yıllar geçmesine rağmen faillerinin ortada olmadığını dikkat çekti. Başkan Akbaba, “İnandığı değerler ışığında canını veren Mumcu’yu katledenler; fikirlerini yok etmeyi başaramadılar. Yokluğuyla geçen bunca sürede halkımızın içindeki Uğur Mumcu sevgisi hiç bitmediği gibi inandığı değerler ve ona duyulan sevgi her geçen gün daha da arttı. ‘Bir gün mezarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi’, böyle seslenmişti Uğur Mumcu bize, katledilmeden önce. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

“BU ONURLU MÜCADELE BİZLERE ÖRNEK OLMAKTADIR”
Mumcu’nun gerçekleri, doğruları yılmadan savunduğunu, cesaretin ve şeffaflığın simgesi olduğunu, kalemini demokrasi ve doğruluktan yana kullanırken, ellerinin bir an bile titremediğini anlatan Akbaba, “Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Uçok, Ahmet Tamer Kışlalı ve diğer aydınlarımızın faili meçhule kurban gittiği alçakça cinayetlerin takipçisi olduğumuzu; fikirlerinin, savunduğu ve inandığı değerlerin sonsuza dek var olacağını defalarca hatırlamaktan usanmayacağız. Bedenen aramızda olmasa bile Uğur Mumcu’nun, laik ve demokratik bir Türkiye için kalemi ile yürüttüğü onurlu mücadele bizlere örnek olmakta, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.  1993 yılında katledilen Uğur Mumcu’yu ve 2001 yılında acı bir tesadüfle yine bir 24 Ocak günü Diyarbakır’da şehit edilen Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı saygıyla anıyoruz. Usta gazeteci Uğur Mumcu ile Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerini anarken; asıl yapılması gerekenin onlarla özdeşleşmiş kavramları anlamak, bu kavramları sahiplenmek, en önemlisi soran ve sorgulayan bir toplum olmamız gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı