REKLAMI GEÇ

Orhun Çoban: “Şimdi dayanışma zamanı”

Orhun Çoban: “Şimdi dayanışma zamanı”

Sol Parti İl Başkanı Orhun Çoban, Elazığ’da meydana gelen deprem ile ilgili mesaj yayınladı, “Şimdi dayanışma zamanı” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Ocak 2020 Pazar, 14:38

Elazığ-Sivrice’de meydana gelen 6.8’lik depremin birçok ilde hissedildiğini, Elazığ ve Malatya’da 35 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Çoban, “Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyor, enkaz altında kalan yurttaşlarımıza bir an önce ulaşılmasını ve can kaybının artmamasını temenni ediyoruz” dedi.

Türkiye‘nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin Elazığ’da yaşanan depremle bir kez daha kendini hatırlattığını dile getiren Çoban, “Türkiye, dünyanın en önemli deprem kuşakları üzerinde yer almasına rağmen ülkemizde deprem gerçeği planlamada yok sayılmakta maalesef, sadece yeni bir deprem meydana geldiği zaman yönetenlerin aklına gelmektedir. Bilim insanlarının yaklaşan deprem konusunda yaptığı uyarıları dikkat almayanlar, bugün ekran karşısına geçip “her şeyi devletten beklemek doğru olmaz, vatandaşlarımız tedbir almalı” diyebilme tutarsızlığını göstermektedir. Peki bu devlet yıllardır emekçilerden aldığı deprem vergisini ne yapmıştır? İktidarın sorumluluğu ‘algı yönetimi’ için uğraşmak değil; evi ocağı yıkılmış, enkaz altında kalmış insanlarımızın hayati ihtiyaçlarına yanıt vermektir. Yapı stokunun iyileştirilmesi, mühendislik hizmeti almadan inşa edilen binaların, aktif fay üzerine inşa edilen kırsaldaki yapıların yenilenmesi, acil durum eylem planlarının oluşturulması ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması kamunun görevidir. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini kabul ederek, tüm yasal düzenlemeler bir an önce yapılmalı, yapı stoku iyileştirilmeli, yapı denetim sistemindeki eksiklikler giderilmeli, deprem sonrası toplanma alanları belirlenmeli, halkımız deprem konusundan bilinçlendirilerek başta en büyük can kaybı beklenen İstanbul depremi olmak üzere ivedilikle gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Bilimin uyarılarını dikkate almayıp depremi kader olarak gören anlayışın, depreme karşı önlem almak adı altında çıkardıkları kentsel dönüşüm yasalarıyla “deprem rantı” yaratanların bu ölümlerden sorumlu olduğunu ifade eden Çoban, “SOL Parti, halkın üzerine yıkılan enkazı birlikte kaldırmak üzere, bir dayanışma seferberliği içinde olacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı