Dr. Oken, “Sıradaki siz misiniz?” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Dr. Oken, “Sıradaki siz misiniz?”

Dr. Oken, “Sıradaki siz misiniz?”

Özel Denizli Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Tunç Oken, sigarada 4 binden fazla zararlı madde içerdiğini belirterek, bunların önemli bir bölümünün kanser nedeni faktörler olduğunu söyledi. Dr. Oken, sigara içilen ortamda bulunan çocukların da daha fazla zehirlendiğini kaydetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Şubat 2017 Çarşamba, 11:58

Özel Denizli Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Pınar Tunç Oken, Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Sigaranın zararlarını anlatan Oken, her sigarada vücut için zehirli ve zararlı olan 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu belirterek, bunlardan 50’sinin doğrudan kansere sebep olduğunun ispatlandığını söyledi.

Oken, “Sigara dumanında ise kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltan egzoz gazı olarak bilinen karbon monoksit gazı bulunur. Sigarada bulunan nikotin nedeniyle sigaraya başlayan her dört kişiden üçü sigara tiryakisi olmaktadır. Akü yapımında yapılan kadmiyum, roket yakıtında bulunan metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehri arsenik, böcek ilacı DDT, oje ve kimyasal sökücü aseton, güve ilaçlamada kullanılan naftalin ve öldürücü zehirler sigara ve dumanında bulunmaktadır” diye konuştu.

Sigaranın akciğer hastalıkları başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, mide-barsak ülserleri, beyin kanaması ve inme, clt kusurları ve erken yaşlanma ile birlikte cinsel fonksiyon kusurları ve kanser ile yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Dr. Oken, “Özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere gırtlak, yemek borusu, mide, kalın bağırsak ve mesane kanseri sıklığı sigara içen kişilerde belirgin düzeyde artış gösterir” dedi.

“ÇOCUKLAR DAHA ÇOK HASTA OLUYOR”
Sigara içilen evlerdeki çocukların sigara içilmeyen ailelerin çocuklarına göre daha sık hastalandığını anlatan Oken, “Sigara içilen evlerde bebeklerin gelişimi olumsuz etkileniyor. Çocuklarda özellikle sık akciğer enfeksiyonu gelişmekte ve bu nedenle gelişim geriliği görülebilmektedir. Buradan ailelere sesleniyorum balkonda dahi olsa sigara içmeyin” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı