Denizli 125 bin kişi check-up’tan geçecek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli 125 bin kişi check-up’tan geçecek

Denizli 125 bin kişi check-up’tan geçecek

Aile Hekimleri tarafından Denizli’de yaklaşık 125 bin kişiye yapılması hedeflenen Check-Up hizmeti Vali Hasan Karahan’a yapılan ilk tarama ile başlatıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Eylül 2018 Cuma, 14:48

Sağlık Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planında, Türkiye genelinde 10 milyon, Denizli’de de 125 bin kişiye aile hekimleri tarafından Check-Up yapılması hedeflenmişti.

Bu doğrultuda vatandaşların bilgilendirilmesi ve özellikle 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası olması nedeniyle birinci basamak sağlık hizmetlerine dikkat çekmek ve eylem planını hayata geçirmek için Vali Hasan Karahan tarafından Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirildi.

Vali Karahan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’ten bilgileri aldıktan sonra tansiyon, kan tahlili ve kilo ölçümü yaptırarak Check-Up hizmetini başlattı.

Ziyarette; Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ve sağlık çalışanları hazır bulundu.

Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Denizli’de yürütülen çalışmalar hakkında Vali Karahan’a bilgi verdi.

Hafta boyunca Denizli Merkez ve ilçelerde stant açarak afiş, broşür dağıttıklarını vatandaşlara boy, kilo ve kan şekeri ölçümü yaptıklarını söyleyen Öztürk, Denizli’de başlatılacak Check- Up hizmetinden bahsetti.

Aile Hekimleri tarafından yürütülecek hizmetle Denizli’de 125 bin kişinin Check-Up’tan geçeceğinin altını çizen Öztürk, “Check-Up sağlıklı vatandaşların genel sağlık durumlarını öğrenmeleri için sağlıklıyken uygulanması gereken bir programdır. Kişi herhangi bir rahatsızlığı olduğunda zaten hekime başvuracak gerekli incelemeleri yaptıracaktır. Önemli olan, belirgin bir rahatsızlık oluşmadan önce birtakım şeylerin önlemini alabilmektir. Böylelikle birçok vatandaşımıza bu vesileyle hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak yapılacak Check Up hizmeti kapsamında; sigara kullanımı ile ilgili sorgulama, boy, kilo, tansiyon ölçümü, EKG çekimi, kan tahlilleri (Tam Kan Sayımı, kolesterol, şeker, Karaciğer-böbrek-Tiroid fonksiyon testleri), idrar tahlili, kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler de yapılabilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı