Denizli’de organ bağışları sert düştü. Şampiyonluktan altıncılığa geriledik - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’de organ bağışları sert düştü. Şampiyonluktan altıncılığa geriledik

Denizli’de organ bağışları sert düştü. Şampiyonluktan altıncılığa geriledik

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, 2020 organ bağış rakamlarını paylaştı. Her Bağış Yeni Bir Hayat projesi kapsamında 2020 yılında 1.393 kişi organ bağışında bulundu. Bu rakamla Denizli, Türkiye’de en çok bağış yapılan 6. il oldu. Denizli, kampanyanın başladığı 2019 yılında 13 bin 624 bağış ile Türkiye şampiyonu olmuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2021 Çarşamba, 11:14

2019 yılında Denizli’de organ bağış sayılarını arttırmak için hayata geçirilen Her Bağış Yeni Bir Hayat projesi kapsamında kamu kurumları, belediyeler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri gibi yerlerde açılan organ bağış stantları ve verilen eğitimlerle organ bağışına dikkat çekilmiş, vatandaşla organ bağışının önemi anlatılmıştı. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organ bağışı konusunda yapılan bu çalışmalar rakamlara da yansımıştı.

Denizli İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk 2020 yılında pandeminin de etkisiyle organ bağışında bulunan kişi sayısının azaldığını, bu yıl Denizli’de bin 393 kişinin organ bağışında bulunduğu ve Denizli’nin bu rakamlarla en çok bağış yapılan 6. il konumunda yer aldığını açıkladı.

Organ bağışına olan ihtiyacın pandemi döneminde de devam ettiğini belirten Öztürk, “Organ nakli, tedavisi sadece nakil ile mümkün olan organları hasar görmüş hastalarda büyük umut ışığı olmaktadır. Denizli’de organ bağış sayısının az olmasından yola çıkarak başlattığımız proje ile organ bekleyen hastalara umut olmak istedik. Denizlili vatandaşlarımız da başlattığımız projeye kayıtsız kalmayarak Denizli’yi 2019 yılında Türkiye’de en çok bağış yapılan il konumuna getirmişti. 2020 yılında pandeminin de etkisiyle bağış sayıları ister istemez düştü. Bin 393 vatandaşımız organ bağışında bulunarak İzmir, İstanbul, Balıkesir, Manisa ve Kocaeli’den sonra en çok bağış yapılan 6. il olduk. Rakamlarımız yeterli mi? Tabiî ki değil. Biz organ bağışı konusundaki duyarlılığımıza, farkındalık çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bağışta bulunmayan tüm vatandaşlarımızı da organ bağışında bulunarak umut ışığı olmaya davet ediyorum” dedi.

2019’DA DENİZLİ ŞAMPİYONDU
Denizli, organ bağışı kampanyasının başlatıldığı 2019 yılında etkin bir çalışma ortaya koymuş, yıl içinde 13 bin 624 kişiden organ bağışı alınmıştı. Bu rakam, Denizli’yi organ bağışında Türkiye şampiyonu yapmıştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı