REKLAMI GEÇ

“Geri dönüşü yok”

“Geri dönüşü yok”

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi H. Cumhur Çelik, diş çürüğü ve diş kaybının geri dönüşünün olmadığını vurgulayarak ağız bakımına önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Eylül 2014 Salı, 11:56

Diş Hekimi H.Cumhur Çelik, ağız ve diş sağlığının; hem sağlık hem de iyi hissetmek bakımından önemli olduğunu belirterek, kurallı ve doğru diş fırçalama ile diş ipi kullanımını içeren günlük önleyici bakımın, diş ve dişeti problemlerini, ortaya çıkmadan önce durdurabileceğini söyledi.

“ESAS OLAN FIRÇALAMA”
Ağız ve diş bakımında esas olanın fırçalama işlemi olduğunu vurgulayan Çelik, bunun için de önce doğru diş fırçasının seçilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Diş macunu seçerken de flüorür içerikli olanının tercih edilmesi ve her seferinde farklı bir marka alınmaması gerektiği konusunda uyaran Çelik, “Fırçalama işlemi de kesinlikle sağdan sola yatay yönde olmamalı. Yatay fırçalama diş minesini aşındırır, hassasiyeti arttırır, dişlerde renk değişikliği yapar, dişetlerinin çekilmesine sebep olur. İlerlemiş vakalarda kama şeklindeki defektler oluşur. Bu yüzden 45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanılmalıdır. Ön dişlerden arka dişlere doğru bütün dişler fırçalanır. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir. Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenir” dedi.

Çelik, ayrıca sağlıklı bir ağız için günde bir kez diş ipi kullanılmasının diş lekeleri, tartar, diş taşı oluşumunu da büyük oranda önler ve dişlerin daha beyaz ve sağlıklı olmasına yardımcı olacağını söyledi.

“HUZURUMUZ İÇİN DE ÖNEMLİDİR”
Ağız bakımının son aşamasının da dilin fırçalanması olduğunu dile getiren Diş Hekimi H. Cumhur Çelik, “Dilimizi diş fırçamızla temizleyebileceğimiz gibi özel dil fırçalarıyla da temizleyebiliriz. Fırçayı dilin arka kısmından öne doğru bastırmadan süpürme hareketi yaparak temizlemeliyiz. Dilimizi kanatmadan, incitmeden nazikçe temizlemeliyiz. Ağız ve diş bakımında kullanabileceğimiz başka ekipmanlar da vardır. Bunlar; elektrikli diş fırçaları ve diş ipleri, ara yüz fırçaları, ağız duşları, ağız gargaraları ve spreyleridir. Sağlıklı dişlere sahip olmak iyi görünmemiz ve iyi hissetmemizin yanı sıra; yemek yememizi ve konuşmamızı da sağlar. İyi bir ağız sağlığı huzurumuz için de önem taşır. Düzenli ağız bakımı yapılmazsa, yiyecek artıkları dişler arasında, dilin ve dişetlerinin üzerinde birikerek ağızda kalır ve bir süre sonra kokuya neden olur. Daha sonra diş çürüğü, diş eti kanamaları, diş eti çekilmesi ve diş kaybı ile sonuçlanır. Diş çürüğü ve diş kaybının geri dönüşü yoktur sadece dolgu ve protez restorasyonları ile tedavi seçenekleri mevcuttur” diye konuştu.

denizli-dis-hekimi-celik-ic

Diş Hekimi H. Cumhur Çelik dengeli beslenmek ve yemekler arasındaki atıştırma sayılarını azaltmak, diş hekimi tavsiyesi doğrultusunda florürlü ağız suyu ile ağzı çalkalamak ve diş hekimine yapılan düzenli ziyaretlerin de dişeti hastalığı, diş çürüğü, ve diğer diş problemlerinin oluşumunu engellemek veya büyük ölçüde azaltmak için yapabilecek basit uygulamalar olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı