REKLAMI GEÇ

PAÜ tıp literatürüne giriyor

PAÜ tıp literatürüne giriyor

PAÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nın, 4 yıldır yanak içinden doku alarak yaptıkları idrar yolu (üretra) darlığı ameliyatlarındaki başarı serisi, üroloji alanında dünyanın en önemli dergilerinden “World Journal of Urology” de yayınlandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Ekim 2019 Salı, 14:22

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nin başarılı ameliyatları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş “Üretra darlığı ülkemizde çok önemli bir sorun ve maalesef ülkemizde bu konu ile ilgilenen az sayıda ürolog bulunmakta” dedi.

Bunun üzerine Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Aybek ile birlikte konuya olan ilgilerinden dolayı 4 yıl önce, Hindistan’a giderek bu ameliyatların dünyada en fazla yapıldığı Kulkarmi Üroloji Merkezi’nde Prof. Dr. Sanjay Kulkarni’nin yanında eğitim almaya karar verdiklerini dile getiren Zümrütbaş, çok verimli bir eğitim döneminden sonra, ameliyatları yapmaya başladıklarını kaydetti.

İlk zamanlar ayda bir vaka yaparken, yıllık vaka sayısının 100’ün üzerin çıktığını da belirten Zümrütbaş, “Başarılı sonuçlarımızın yurt genelinde duyulması ile birlikte, Gaziantep, Hatay, Samsun, Çorum, İzmir gibi birçok ilden kliniğimize ameliyat olmaya gelen hastalarımız var. Trafik kazası ve travma sonrası oluşan darlıklar dahil, her tür darlığı başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz. Bizim serimizde özellikle önem verdiğimiz konu, panüretral darlıklar, yani idrar yolunun baştan sona, boylu boyunca daralması. Biz bu durumda iki yanaktan birden, toplam 16-17 cm uzunluğunda doku alarak, idrar yolunu tekrar yapıyoruz. Bu alanda dünyada en büyük seri, bizim de eğitim aldığımız Prof. Dr. Sanjay Kulkarni ve ekibine ait. Biz 35 hasta ile dünyada bu alanda tek merkezden yayınlanan en büyük ikinci, ülkemizde ve Avrupa’da ise en büyük seriye sahibiz” diye konuştu.

Üroloji AD. Başkanı Prof. Dr. Zafer Aybek ise bu başarıyı elde etmelerinde katkısı olan tüm ekibe Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, Dr. Öğretim Üyesi Sinan Çelen, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Özlülerden ve Başasistan Kürşat Küçüker’e teşekkür ederek çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı