Sigarasız bir hayat mümkün - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sigarasız bir hayat mümkün

Sigarasız bir hayat mümkün

Yeşilay Cemiyeti Denizli Şube Başkanı Ümit Bayagut, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanser ölümlerinin yüzde 22’sinin tütün kullanımından kaynaklandığını belirterek, Türkiye’de sigarayla mücadelede önemli bir yol kat edildiğini vurguladı. Ortak alanlarda sigara içilmemesi konusunda uygulama ve denetimlerdeki yetersizliğe dikkat çeken Bayagut, gelecek nesiller için daha özverili olma çağrısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Şubat 2016 Salı, 10:25

Tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve tütün kullanımının önüne geçmek amacıyla, tüm dünyada 9 Şubat günü Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlandığını belirten Bayagut, sigaranın tüm dünya ülkeleri için önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkati çekti. Türkiye’de her yıl ortaya çıkan 50 bin yeni akciğer kanseri vakasının yüzde 80 – 90’ının tütün tüketiminden kaynaklandığını hatırlatn Bayagut, “Yeşilay olarak her yıl 5 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan sigara ve diğer tütün ürünlerine karşı mücadelemizde çok iyi bir mesafe aldık. Ama uygulama ve denetimlerdeki yetersizlik bizleri üzüyor. Karar vericileri ve uygulayıcıları gelecek nesillerimiz için daha özverili olmaya davet ediyoruz. Farkındalık kampanyalarımız, bilgilendirme seminerlerimiz, kamu spotlarımız, sosyal medya çalışmalarımızla Yeşilay olarak sigaraya karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecek. Bu mücadeleye tüm vatandaşlarımızın sigarayı bırakarak, bilgi sahibi olarak ve bilinçlendirerek destek olmalarını arzuluyoruz” dedi.

ERGENLERDE RİSK ÇOK DAHA BÜYÜK
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri, hayatında yaktığı ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85’inin sigara bağımlısı olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Bayagut, “Bunun sebebi sigaranın içindeki yüksek orandaki nikotin. Uzmanlar, vücuttan çok zor atılan nikotinin, beynin beslenmesini engellediğini, ergenlerde fiziksel ve bilişsel gelişimi olumsuz etkilediğini belirtiyor. Özellikle genç yaşlarda sigara kullanım oranında görülen artış, gençler üzerinde bu tehlikenin daha önemli boyutlarda olduğunu gösteriyor” dedi.

AKCİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR
Dünya Akciğer Vakfı’nın, sigara kullanımında mevcut eğilimin sürmesi halinde, bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalmaları nedeniyle hayatını kaybedeceğini bildirdiğini anlatan Yeşilay Cemiyeti Denizli Şube Başkanı Ümit Bayagut, “Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği’nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. DSÖ istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı