Kimlik bildirim sistemi değişti, bunu yapmayanlara ağır cezalar geliyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kimlik bildirim sistemi değişti, bunu yapmayanlara ağır cezalar geliyor

Kimlik bildirim sistemi değişti, bunu yapmayanlara ağır cezalar geliyor

Denizli Emniyet Müdürlüğü tarafından değişen kimlik bildirme sistemine ilişkin uyarılarda bulundu, sisteme dahil olmayan ve kanuni sorumluluklarını yerine getirmeyen işletmeler hakkında uygulanacak cezaları hatırlattı. Sisteme dahil olmayan işletmeye 10 bin, Emniyet ile anlık veri paylaşımında bulunmayanlara da 5 bin lira para cezası uygulanacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Nisan 2017 Çarşamba, 13:33

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanununda yapılan değişikliklerle Kimlik Bildirme Kanunu yeniden düzenlendi.
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanuna uyum süreci için verilen süre de tamamlandı. Kanun gereği; özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, özel sağlık müesseseleri ve günübirlik kiralanan evlerin sorumlu işleticileri, tüm kayıtlarını bilgisayarda tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar sistemine bağlanmak, mevcut bilgi, belge ve kayıtlarını anlık olarak göndermek zorunda.

Günübirlik kiraya verilen evlerle ilgili olarak doğrudan saatlik, günlük, haftalık gibi sürelerle kiralama yapılan yerlerde, ilk etapta ruhsat şartı aranmaksızın, Kazanç amacı ile kiralama faaliyeti yapan tüm geçici kiralamaların bildirilmesi ve özel veya resmi her türlü konaklama yerleri, özel hastaneler ile günübirlik evler de bu kanun kapsamına alındı.

AĞIR PARA CEZASI UYGULANACAK
Sisteme bağlanmayan ve anlık veri paylaşımında bulunmayan işletmelere de ağır para cezaları uygulanacak. Uyarılara rağmen sisteme bağlanmayan tesislere 10 bin, sisteme bağlandıktan sonra anlık veri paylaşımında bulunmayanlara da 5 bin lira idari para cezası uygulanacak.

SİSTEM AKTİF HALE GETİRİLDİ
Kimlik Bildirme Kanunu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve https://kbs.egm.gov.tr internet adresi üzerinde faaliyet gösterecek olan yeni Kimlik Bildirim Sistemi 18 Nisan tarihinde aktif hale getirildi.

Sistem ve uyulacak kurallar ile ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Polis sorumluluk bölgesi içerisinde bulunan geçici konaklama Tesislerinin ve Apart işletmecilerinin yeni açılan sistemi kullanabilmeleri için bağlı oldukları Polis Merkezi Amirliklerine kendi kullanmış oldukları internet sağlayıcılarından Statik (Sabit ) IP numarası aldıktan sonra, şifre işlemleri için kullanılacak olan ve aktif olarak kullanılan e-mail adresleri ile birlikte giderek müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

Bu sistem ile konaklama tesislerinin sorumluları ve diğer işyeri sahipleri de (Fabrikalar, bankalar vb.) çalışan bildirimlerini de artık Polis Merkezlerine gitmeden anlık olarak ( tesise gelişlerde ve tesisten ayrıldıklarında, işe başlama ve işten çıkma) yapabileceklerdir.

Daha önceden kimlik bildirim sistemine kayıtlı olan tesislerinde 18.04.2017 tarihinde faaliyete geçen ve https://kbs.egm.gov.tr internet adresi üzerinde faaliyet gösterecek olan yeni Kimlik Bildirim Sistemine kayıt olmaları için bağlı bulundukları Polis Merkezi Amirliklerine giderek kayıt olmaları ve yeni sistemi kullanabilmeleri için gerekli şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı