REKLAMI GEÇ

AK Parti’den itiraz açıklaması: “Usul hataları tespit edildi”

AK Parti’den itiraz açıklaması: “Usul hataları tespit edildi”

İki seçim bölgesinde sonuçlara itiraz eden AK Parti’den gerekçelere ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, başta Honaz ve Babadağ olmak üzere bazı ilçelerde oy tasnifi esnasında usul hataları yapıldığının tespit edildiği ileri sürüldü.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Nisan 2019 Salı, 13:12

AK Parti seçimi kaybettiği Honaz ve Babadağ, İYİ Parti’de az bir oy farkı ile verdiği Baklan sonuçlarına itiraz etmişti.

AK Parti İl Başkanlığı’ndan itirazlara ilişkin bir değerlendirme açıklaması geldi.

Denizli’nin Honaz, Babadağ ve Baklan ilçelerinde seçim sonuçlarına itiraz edildi.

Babadağ’da kesin olmayan sonuçlara göre CHP’nin adayı Ali Altı, rakibi AK Parti’li Salim Demirezen’den 17 oy fazla alarak, seçimi kazandı. Ali Altı 1720, Salim Demirezen ise 1703 ol aldı.

Honaz’da ise CHP adayı Yüksel Kepenek, 9 bin 389 oy ile rakibi AK Partili Turgut Devecioğlu’ndan 8 oy fazla alarak seçimi önde tamamladı.

Baklan’da da, AK Parti’li Yusuf Gülsever’in 7 oyla kazandığı seçimde sonuçlara itiraz etti. Resmi olmayan sonuçlara göre, Baklan’da İYİ Parti’nin adayı Hakan Orhan 1983 oy aldı.

USUL HATALARI İDDİASI
Bu seçim bölgelerinde oyların yeniden sayılması istenirken, AK Parti İl Başkanlığı tarafından itirazlara ilişkin değerlendirme yapıldı, Honaz ve Babadağ başta olmak üzere, bazı ilçelerde oy tasnifi esnasında usul hataları yapıldığının tespit edildiği ileri sürüldü.

Oluşturulan itiraz komisyonunda durumun değerlendirildiği vurgulanan açıklamada, “İlgili tutanaklar incelenmiş itirazı gerektirecek hususlar tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra ilçelerimizde seçim sonuçlarıyla ilgili çelişkili ve sonuca etki edecek, toplumu manipüle edecek, kamuoyunu yanıltıcı bir kısım açıklamalar ve haberler dikkat çekmektedir. Seçim sonuçlarının kesinleşmediğini, itiraz haklarının devam ettiğini, özellikle oy farkının çok olmadığı seçim bölgelerinde resmi dayanağı olmaksızın galip ve mağlubu ilan etmenin doğru olmadığını bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz. Milletimizin sandığa yansıyan iradesinin en net ve doğru bir şekilde ortaya çıkması için gerekli hukuki süreç ve yasal işlemler titizlikle uygulanmaktadır” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı