REKLAMI GEÇ

FETÖ Finans Davasında kim ne kadar ceza aldı, kimler tahliye edildi

FETÖ Finans Davasında kim ne kadar ceza aldı, kimler tahliye edildi

Denizli’de Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 60 sanıktan 41’ine “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçundan 1 yıl 10 ay ile 11 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Kasım 2018 Çarşamba, 18:29

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Salonu’nda yapılan duruşmaya, tutuklu, tutuksuz sanıklar ile avukatları ve sanık yakınları katıldı. İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaaya karşı son savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmedi, beraat talebinde bulundu.

ÖZER “KARARA SAYGILIYIM” DEDİ
Tutuklu sanık eski Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer mahkemenin vereceği karara saygılı olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti. Örgütün oteldeki toplantılarına katıldığı iddia olunan tarihte başka yerde olduğunu savunan Özer, örgüte ait derneklere üyelikle ilgili imzaların kendisine ait olmadığına dair savcılıktan aldığı bilirkişi raporunu mahkemeye sunduğunu kaydetti.

RAHATSIZLIĞINI İLER SÜRDÜ
Tutuklu sanık Hasan Basri Mete rahatsızlığı nedeniyle cezaevi şartlarında tedavide güçlük çektiğini ifade ederek, tahliyesini ve beraatini istedi, işyerleri üzerindeki kayyum kararının kaldırılmasını talep ederken, tutuklu sanık Yusuf Sarıyer ise ailenin tek çocuğu olduğunu dile getirip, ailesine bakacak kimseleri olmadığından tahliyesini ve beraatini istedi.

SEGBİS İLE KATILDI
Duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) katılan Davut İlhan, eşinin de tutuklu olduğunu ifade ederek tahliyesini talep etti. Örgütün sözde son Denizli il imanı olduğu iddia olunan tutuklu sanık Fuat Yıldırım, adli emanete alınan eşyaların çocuklarının olduğunu öne sürerek, bunların iadesini ve tahliyesini istedi.

Sanık ve avukatlarının son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, bir süre verdiği aranın ardından davaya ilişkin kararını açıkladı.

60 SANIKTAN 41’İ CEZA ALDI
Mahkeme, FETÖ’nün yapılanmasında etkin rol aldıkları suçlamasıyla Fuat Yıldırım’a 11 yıl 10 ay 15 gün, Davut İlhan’a 11 yıl üç ay hapis cezası verirken, terör örgütüne üye olma suçundan tutuklu sanıklar Alaattin Yavaşlar ve Mehmet Yavaş’a 10’ar yıl 7’şer ay, Muhterem Güven, Yusuf Sarıyer ve Bilal İbileme’ye 10’ar yıl, Fatih Derdiyok’a 9 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, eski Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ile Kudret Tartılacı ve Abdullah Yağcı’ya 8’er yıl 9’ar ay, Veli Yağcı’ya 8 yıl 1 ay 15 gün, Bilal Gören, Osman Özen, Abdurrahman Kaplan, Ümit Dağdeviren, Hasan Basri Metin ve Niyazi Dayanır’a 7’şer yıl 6’şar ay, Ahmet Kayhan ve Levent Güleryüz’e 6’şar yıl 10’ar ay 15’er gün, Türkan Yıldırım, Mehmet Ertuğrul, Hüdayi Etiler, Erkan Derköylüoğlu ve Osman Refik Esmek’e 6’şar yıl 3’er ay

Örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgütü bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 15 sanığa 1’er yıl 15’er ay ile 4’er yıl 2’yer ay hapis cezası verdi. Etkin pişmanlıktan yararlanan A.S, 1 yıl 10 ay hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme heyeti, eski Denizli İl Genel Sekreteri Adem Oklu ile 4 zanlının da beraatine hükmetti. Mahkemede, tutuklu 16 sanıktan 9’u, tutuklu kaldıkları süreler göz önüne alınarak tahliye edildi, 7 sanığının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Hakkında yakalama emri olan sanıklar Erdem Aydın, Merter Söylemez, Ali İhsan Kahveci, Uykan Kılıç, Hüsnü Taşcan, İbrahim Halil Kırgil, Bahri Uzun, Süleyman Deşdemir, Mehmet Boz, Hamza Kaba, Mustafa Muhammet Günay, Tarık Edirneli, Mevlana Celalettin İşler ve Şerife hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması ve haklarındaki yakalama kararının infazının beklenmesi kararlaştırıldı.

Hayatını kaybeden sanık Gültekin Payat’ın dosyası düşürülen mahkeme kararında sanıkların şirketleri üzerindeki kayyumların kaldırıldığı bildirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı