Denizli’de sulama sezonu tamamlandı, 800 bin dekar alan sulandı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’de sulama sezonu tamamlandı, 800 bin dekar alan sulandı

Denizli’de sulama sezonu tamamlandı, 800 bin dekar alan sulandı

Denizli’de 23 Nisan’da başlayan sulama sezonu 15 Eylül itibariyle tamamlandı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız sezona ilişkin bilgi verdi, 800 bin dekar alanın sulandığını açıkladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Ekim 2020 Cuma, 10:02

Yazılı bir açıklama yaparak sezonu ve Denizli’de su durumuna ilişkin değerlendirmeler yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade etti.

Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Denizli’de 23 Nisan 2020 tarihinde başlayan sulama sezonun 15 Eylül 2020 itibariyle tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, “2020 sulama sezonunda Denizli’de toplam 800 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır. Denizli il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 800 bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 Milyar 320 milyon 900 bin TL. katkı sağlanmıştır” dedi.

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz” dedi.

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Yıldız, “Denizli’de 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

Yorumlar

Hüsem akay   -  Bağlantı 24 Ekim 2020, 08:28

Dalgamı geçiyorsunuz problem yaşanmamış sizin baklan ovası çiftçilerinden haberiniz varmı gelir düzeyini değil borç düzeyini arttırdınız

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı