Normalleşme süreci yaklaşırken Denizli’de durum ne? - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Normalleşme süreci yaklaşırken Denizli’de durum ne?

Normalleşme süreci yaklaşırken Denizli’de durum ne?

Koronavirüsle mücadelede başlatılan “yerinde karar” dönemi kapsamında iller risk gruplarına ayrılacak. Normalleşme süreci bu gruplara göre marttan itibaren kademeli şekilde hayata geçirilecek. Peki, Denizli son açıklanan vaka sayılarına bakılarak hangi grupta yer alacak, nasıl normalleşecek?

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Şubat 2021 Perşembe, 14:41

Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde hayata geçirilen “yerinde karar” döneminde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığınca hafta başında “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden ilk kez paylaşılan illere göre nüfusa oranlı haftalık vaka sayıları, belirli kısıtlamaların kaldırılması veya tekrar uygulanmasına ilişkin kararların alınmasında esas olacak.

Normalleşme sürecinde, bu veriler düzenli olarak paylaşılmaya devam edilecek.

İLLER İÇİN 4 RİSK GRUBU BELİRLENDİ
Ülke genelindeki her il, Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka, aşılama oranı gibi ölçütler çerçevesinde “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak 4 risk grubunda sınıflandırılacak. Bu risk grupları gözetilerek mart itibarıyla kademeli normalleşme süreci başlatılacak.

Normalleşme takvimi, risk gruplarına göre her il için ayrı ayrı hayata geçirilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerin durumuna göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

Eğitim öğretime uzaktan devam eden öğrencilerin durumu, illerdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.

“Yerinde karar” dönemi kapsamında restoran, kafe, kıraathane ve benzeri yerlere ilişkin yol haritası da gelecek günlerde açıklanacak.

Vaka sayısı azalan illerde normalleşme hızlandırılacak…
Normalleşme adımları atılırken illerdeki vakaların seyri sürekli takip edilecek. Kovid-19 vaka sayısının düşüş eğiliminde olduğu illerde normalleşme takvimi de hız kazanacak.

Bu kapsamda, vatandaşların, normalleşme sürecini, rehavete kapılmadan Kovid-19 tedbirlerini gözeterek sürdürmesi önem taşıyacak. AA

DENİZLİ’DE DURUM NE?
Belirlenecek olan risk grupları içinde Denizli’nin hangi grupta yer alacağını eldeki bilgilere bakarak söylemek mümkün değil. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın iki gün önce açıkladığı vaka sayıları sonuca ulaşmak için bir yol gösterebilir.

Bakan Koca’nın açıkladığı sayılara bakınca…
Bakan Koca’nın açıkladığı tabloda Denizli’nin vaka oranının yüz binde 32.52 olarak açıklanmıştı. Özellikle Karadeniz bölgesinde bu sayı yüz binde 228’e kadar ulaşıyor. Ülkedeki en düşük oran ise yüz binde 8 dolayında.

Denizli’nin Türkiye ortalamasındaki durumu…
İllerin vaka oranlarına bakılarak Türkiye ortalaması alındığında Denizli düşük vaka sayılı iller arasında yer alıyor. Eğer kriter buna göre belirlenecekse Denizli’nin normalleşmesi de düşük risk bölgesinde değerlendirilebilir.

Denizli hangi grupta yer alır?..
Dünya genelinde koronavirüsün yüksek risk taşıdığı dönemlerde vaka sayılarının on binde 100’ün üzerine çıktığında alarm zilleri çalmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın risk grubu belirlerken hangi kriteri kullanacağı henüz bilinmiyor ama her iki durumda da Denizli, vaka sayılarına bakıldığında riski düşük olan bölge olarak değerlendirilebilir.

KENTTE MUTASYONLU VİRÜS GÖRÜLDÜ
Diğer yandan Pamukkale Üniversitesi’nde İngiltere varyantlı mutasyonlu koronavirüs tespit edilen 4 kişi karantinaya alınmıştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı