REKLAMI GEÇ

Sağlıklı aile için Aile Çalıştayı düzenlendi

Sağlıklı aile için Aile Çalıştayı düzenlendi

Ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması amacıyla düzenlenen “Denizli Aile Çalıştayı” kamu kurum ve kuruluşlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Eylül 2023 Cuma, 13:25

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Denizli İl Müdürlüğü’ne bağlı Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü konferans salonundaki toplantıya konuşmacı olarak Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Turgut Türkdoğan katıldı.

Pamukkale Üniversitesi’nde görev alan öğretim üyeleri, görevlileri ile kamu kurum kuruluş temsilcilerinin de yer aldığı çalıştayda Doç Dr. Turgut Türkdoğan, aile üzerine bilimsel açıklamalarda bulundu.

Çalışmanın Denizli aile yapısına büyük yararlar sağlayacağını kaydeden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Denizli İl Müdürü Kadriye Özer Bici, çalıştaya ilişkin raporun en kısa süre içerisinde yayınlanacağını duyurdu. Çalışataya ilişkin açıklama yapan Bici, “Bir toplumsal kurum olarak aile, toplumsal yapı içindeki yerini bugün de önemli ölçüde korumaktadır.

Bu kapsamda; ülkemizdeki aile odaklı sosyal hizmet modeli uygulamalarındaki sorunların tespiti ve çözümüne ilişkin ‘Güçlü Birey, Güçlü Aile, Güçlü Toplum’ anlayışı ile ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması yönündeki çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş’ın öncülüğünde üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin derlendiği “Denizli Aile Çalıştayı’ gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen çalıştayda ‘Aile, Eşitlik ve Adalet”, ‘Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah”, “Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme’,  ‘Aile, Çevre ve İklim’, ‘Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme’ ile ‘Aile Odaklı Sosyal Hizmetler’ başlıklarına yer verilerek; İlk olarak ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat, uygulamalar ve bu konuda geliştirilmesi gereken alanlar tartışılarak, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik geliştirilebilecek politikalar ve ailenin korunmasına ilişkin hak ve sorumlulukların güvence kapsamının nasıl genişletileceğine yönelik yapılacak çalışmalar, daha sonra ailelerin ekonomik ve sosyal yönden desteklenmeleri amacıyla alınabilecek ek tedbirler, yeni ailelerin kurulmasını teşvik edecek ekonomik ve sosyal desteklerin neler olması gerektiği konuları, ailenin yaşam döngüsünde aileye işlevsellik kazandıracak ve ailenin ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlayacak unsurların tartışıldığı evlilik ve aile hayatına ilişkin toplumun farkındalık düzeyini artırmaya yönelik neler yapılabileceği, Afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini artıracak ve ailelerin iklim değişikliği konusunda tedbirli olmalarını sağlayacak hususlar, Ailenin korunması ve güçlendirilmesinde teknolojinin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişme sürecinin aile lehine kullanımının sağlanmasına yönelik araçların oluşturulması, aile bireylerinin bilinçli medya kullanımına ilişkin kapasitenin artırılması ve aile dostu yapımların teşvik edilmesine yönelik çalışmalar, Son olarak da aile odaklı sosyal hizmet uygulamalarında yaşanan sorunlar ve çözüm yolları doğrultusunda sosyal hizmet modelinin güçlendirilmesi ve ailelerin sosyal hizmetlere erişimlerinin artırılması için yapılacak çalışmalar tartışıldı ve çıkarılan tespit ve önerileri içeren “Denizli Aile Çalıştayı Raporu” hazırlanacaktır. Toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere gerçekleştirilen çalıştay raporu ile; gücünü milletten alan devlet anlayışıyla birey, aile ve topluma yönelik sosyal politika ve hizmetler alanında çalışmalara yön verilmesi planlanmaktadır” dedi. DENİZLİ (İHA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı