REKLAMI GEÇ

Denizli’ye Komando Tugayı

Denizli’ye Komando Tugayı

Aralarında Denizli’nin de bulunduğu 4 ilde komando tugayı yapılanması. Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yürütülen çalışmalar kapsamında, Tatvan’daki 10. Motorlu Piyade Tugayı ile Bingöl’deki 49. Motorlu Piyade Tugayı, komando tugayı olarak yeniden yapılandırıldı. Denizli 11. Motorlu Piyade Tugayı ve Balıkesir’deki tugayın da komando tugayına dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Kasım 2015 Cuma, 11:49

Seferberliğin ilan edilmesiyle 11. Tümen olarak kurulan, askerleri Çanakkale’de, Kafkaslar’da, Filistin’de savaşan, Kurtuluş Savaşı’nın her evresinde cephede olan, daha sonraki yıllarda tugaya dönüştürülen Denizli’deki askeri birlik, yeni bir dönüşüm daha geçirecek.

Uzun yıllar Piyade Tugayı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet veren birlik, daha sonra 11. Motorlu Piyade Tugayı’na dönüştürülmüştü. Denizli tugayı, dört ilde komando tugayı kurulması kararıyla bir kez daha dönüşüm geçirecek.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, 7 Haziran seçimlerinin ardından PKK saldırılarının tırmanması, Türkiye’nin güney komşuları Suriye ve Irak’taki iç istikrarsızlık ve çatışma askeri birimlerde yeniden yapılanmayı gündeme getirdi. Konunun hükümet ve diğer devlet birimleriyle de görüşülmesinin ardından oluşan hafif ve hareketli birlik ihtiyacının giderilmesi amacıyla motorlu piyade tugaylarının komando tugayı olarak yapılandırılması kararı alındı. Bu kapsamda 4 motorlu piyade tugayı komando tugayı olarak yapılandırılıyor.

PERSONEL PROFESYONEL
Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri’nde yürütülen çalışmalar sonucunda Bitlis Tatvan’daki 10. Motorlu Piyade Tugayı ile Bingöl’deki 49. Motorlu Piyade Tugayı, komando tugayı olarak yapılandırıldı. Terörle mücadele bölgesinde olmaları nedeniyle iki tugayın en başta dönüştürüldüğü, komando tugayı olacak birlik personelinin mevcutlar gibi profesyonel askerlerden oluşacağı öğrenildi.

Cumhuriyet’in ulaştığı bilgilere göre, Denizli’deki 11. Motorlu Piyade Tugayı ile Balıkesir Edremit’teki 19. Motorlu Piyade Tugayı’nın dönüştürülme çalışmaları sürüyor. Bu iki tugayın da yapılandırılmasıyla TSK bünyesinde ciddi bir komando ağırlığı olacak. Yapılandırma çalışmalarının hızlı sürdüğü, son dönemde TSK’ye katılan subay ve astsubaylara komando ve komando ihtisas kurslarının zorunlu olarak verilmesi nedeniyle ek bir eğitim ihtiyacının da olmadığı öğrenildi. Yerleşik kışlaları Kayseri ve Bolu’da bulunan komando birlikleri de geçtiğimiz yaz bölgeye kaydırılmıştı. Denizli ve Edremit’teki tugayların yapılanma sonrasında Doğuya kaydırılmalarının gündemde olmadığı, doğudaki personelin bu birliklere tayinlerinin yapılarak rahatlama sağlanmasının da amaçlandığı öğrenildi.

Yapılandırmanın tamamlanmasının ardından Türkiye’nin toplam 11 komando birliği olacak. Bunların arasında “57. Alay”ın adını taşıyan 57. Komando Taburu da Sarıkamış’ta konuşlu bulunuyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı