REKLAMI GEÇ

Online güvenliğiniz için 5 basit öneri

Online güvenliğiniz için 5 basit öneri

Denizli Emniyet Müdürlüğü, internet kullanıcılarına sanal ortamda karşılaşabilecekleri tehlikelerden uzak kalmaları için beş öneride bulundu. Alınacak önlemlerin başında kullanılan cihazlara şifre konulması, ortak kullanılan bilgisayarlarda mutlaka oturumun kapatılması geliyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Şubat 2016 Pazar, 15:37

Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan uyarıda, günlük hayatta bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, online güvenliği korumanın da giderek zorlaştığı, ancak, basit önlemler ile birçok tehlikenin önüne geçmenin mümkün olduğu belirtildi. İşte o uyarılar:

CİHAZINIZA ŞİFRE KOYUN
Cihazlarınıza şifre koyun. Kullandığınız cihazlara koyacağınız bir şifre görünüşte basit bile olsa birçok tehlikeyi baştan önleyebilir. Bu cihazları farkında olmadan açık bıraksak bile şifreyi bilmeyen bir kişi kullanamayacaktır. Nasıl ki evimizi ve arabamızı kilitlemeden bırakmıyoruz, dijital güvenliğimizi korumak için kullandığımız cihazlara bir şifre koymak şart.

OTURUMU KAPATIN
Online servisleri kullandıktan sonra kapatın. Eğer ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız, üyesi olduğunuz gmail, Facebook, Twitter vb. online servislerle işiniz bittikten sonra oturumunuzu kapatın. Bu sayede sizden sonra ekranın karşısına geçecek birisinin, kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca web sitelerinin lüzumsuz takiplerinden kendinizi korumanız da cabası. Unutmayın, internet tarayıcıyı kapatmanız oturumunuzu kapattığınız anlamına gelmez.

VERİLERİ ŞİFRELEYİN
Bilgisayarınızdaki verileri şifreleyin. PC veya mac bilgisayarınızdaki dosyaları şifreleyerek (encrypting) kişisel verilerinizi güvenliğini ciddi biçimde artırmış olursunuz. Böylece bilgisayarınızın sabit diski bir başkasının eline geçse bile şifrenizi bilmediği sürece verileri göremez.

İKİ ADIMLI GÜVENLİK UYGULAYIN
Özellikle bankacılıkta kullanılan bir ekstra güvenlik özelliği. Google gibi büyük şirketler de bunu uygulamaya başladılar. İki adımlı güvenlik sayesinde bir servisi kullanmadan önce, normal şifrenize ek olarak bir de cep telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekiyor. İlk başta size yorucu gibi gelecek bu özellik, hesabınıza başka bir cihazdan girilmesini engellemek için çok etkili bir yöntem.

İNTERNET GEÇMİŞİNİZİ DÜZENLİ ARALIKLARLA SİLİN
Çoğumuzun ihmal ettiği ama önemli bir güvenlik aracı da cihazımızdaki internet geçmişimizi düzenli olarak silmek. Eğer bunu yapmazsak cihazı ele geçiren bir şahıs kolay bir şekilde internette kullandığımız servislere giriş yapabilir. İnternet tarayıcısı ayarlarından tarihçeyi kaydetme seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı