“Kadın girişimciler mikro krediyi çok sevdi” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Kadın girişimciler mikro krediyi çok sevdi”

“Kadın girişimciler mikro krediyi çok sevdi”

Ekonomiden Sorumlu Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, 2009 yılı Kasım ayından bugüne, 495 bayanın mikro kredi almak için üye olduğunu, bu bayanlardan 469’una 323 bin 600 lira kredi verildiğini, 26 bayanın ise bu krediden almak için sırada beklediğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 6 Temmuz 2010 Salı, 17:06

Ekonomiden Sorumlu Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ile Denizli Valiliği ve İl Özel İdaresi’nin, Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı’nda ortak hareket ettiğini, TİSVA’nin program için verdiği 138 bin liralık desteğe İl Özel İdaresi’nin 100 bin, Denizli Valiliği’nin de 3 bin lira destek verdiğini belirtti.

“Kredi dönüşüm oranı yüzde 100”
Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, “Mikro kredi 2007 yılında ilk şubesini Diyarbakır’da açtı, 2009 yılında da 43. şube olarak Denizli’de açıldı. Kadınlarımızın krediye ilgisi çok yüksek. Kredide parasal sorunumuz da yok. Bütçemiz iyi durumda. Krediyi alıp işini kuran kadınlarımıza yeniden kredi verebiliriz. Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlarımızdan, aynı mahallede oturan ancak akraba olmayan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan 5’er kişilik gruplar oluşturmaları halinde kredi veriyoruz. Bu kredi, faizsiz ve küçük rakamlarla, haftalık olarak geri ödendiği için geri ödenmelerde sıkıntı çekmiyoruz. Mikro kredi kullanan bayanlar, küçük sermayeyle belli bir noktaya geldi. Bizim amacımız da bu. Çalışamayacakların ihtiyaçlarını ayaklarına kadar götürmeliyiz ama çalışabileceklerin risk üstlenmesi ve girişimcilik ruhunu hayata geçirmesi gerekir. Kefalet ve icra gibi prosedürün olmadığı projede şu ana kadar kredi dönüşüm oranı yüzde 100” dedi.

Kozmetik ürün satışı revaçta
Mikro kredi almak için oluşturulan 5 bayandan oluşan gruplara kredinin verildiğini, gruptaki her bayana 300 lira ile 700 lira arasında değişen oranlarda kredi verdiklerini ifade eden Vali Yardımcısı Ertekin, “Mikro kredi kullanan 469 bayandan 87’si aldığı parayla kozmetik ürünler alıp satıyor, kendi işini yapıyor. Kredi kullananlardan 57’si el işi, 57’si çamaşır satışı, 45’i temizlik malzemesi satışı, 18’i havlu satışı ve 15’i takı tasarım yapıyor, geriye kalanlar hamur işleri yapıp satmadan, örgü yapıp satmaya, çeyizlik eşya yapıp satmadan, kırtasiye malzemesi satışına kadar birçok iş kolunda kendi işlerini kurdu. Bu kredilerle biz, evlerinde boş vakit geçiren kadınların üretime katılmasını sağlıyoruz. Onlara verdiğimiz kredi ile balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretiyoruz. Mikro kredi alarak kendi işinde çalışan ve para kazanan bayanlarımızla işsizliğin de önlenmesine katkı sağlıyoruz” dedi.

46 haftada geri ödeniyor
Kefilsiz ve hiç bürokrasi olmadan sadece kadınlara verilen mikro kredinin, 46 haftada geri ödendiğini, ödemelerin de evlere gelen görevlilere yapıldığını belirten Ertekin, “Kredi, alındığı hafta içinde mutlaka, yapılması düşünülen gelir getirici faaliyette kullanılmalıdır. Kredinin bu şekilde kullanılmasından sonra, alınan para 46 haftada, krediyi kullanan bayanların evlerine gelen görevlilere ödeniyor. Krediyi alan kişinin veya grubunun geri ödemesinde bir sorun yoksa, girişimcilik ruhu ve potansiyeli de dikkate alınarak, verilen miktar her yıl, kişi başına bin liraya kadar yükseltilebiliyor. Mikro krediden 300 lira kredi kullanan bir bayan, kendi işini kuruyor ve haftalık 7.5 lira geri ödemeyle 46 haftada borcunu bitiriyor. Hayırseverlerimiz de kendi işini kurmak isteyen bayanlara destek olmak isterlerse Denizli Valiliği’nden öğrenebilecekleri banka hesap numaralarına bağışta bulunabilirler” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı