Denizli’nin iyilik hareketi PASVAK, 20 yıldır gariban doyuruyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’nin iyilik hareketi PASVAK, 20 yıldır gariban doyuruyor

Denizli’nin iyilik hareketi PASVAK, 20 yıldır gariban doyuruyor

Denizli’de yedi işadamı ve akademisyenin bir araya gelerek kurduğu PASVAK Aşevi kentte açlık sınırında yaşayan garibanlara 20 yıldır sıcak yemek taşıyor. Bu güne kadar 11 milyon 957 bin öğün yemek çıkaran aşevi 10 bine yakın bağışçısıyla büyük bir aileden oluşuyor. Kuruculardan Nafiz Öz, “Bu kuruluş Denizli’nin vicdanıdır. Artık kurucularını aşmış ve tüm kente malolmuştur” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Ocak 2021 Cuma, 11:37

Denizli’de 20 yıl önce Önder İzmirlioğlu, Hasan Kazdağlı, Bülent Topuz, Nafiz Öz, Abil Çetin, Süleyman Öztürk ve Kerim Çıralı’nın kurduğu Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) her gün bin 250 garibanı doyuruyor. Açlık sınırındaki ailelere günde iki öğün sıcak yemek ulaştıran PASVAK Aşevi 360 düzenli bağışçısı ve 10 bine yakın düzensiz bağışçısının yardımlarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

SEFER TASLARI İHTİYAÇ SAHİBİNE UMUT GÖTÜRÜYOR
Biri Pamukkale diğeri Merkezefendi ilçesinde iki ayrı aşevinde yapılan yemekler öğle ve akşam öğünlerinde garibanın sofrasında oluyor. Sefer taslarına konulan yemekler 4 mobil ekip ile kapıya kadar götürülüyor. Vakfın kurucularından Nafiz Öz son dönemde corona salgını ve kötü ekonomi nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin sayısında artış olduğunu bu nedenle yardım alan aile sayısının 1500’e çıktığını söyledi.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORLAR
Yardım alan ailelerin büyük bölümünün kimsesiz yaşlılar olduğunu söyleyen Öz, “Kalanın önemli bölümü engelli veya engelli yakını. Yüzde 30’da kadınlardan oluşuyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Geliri yoksa yardım ediyoruz. Özellikle eşi ya da çocukları cezaevinde olan, çalışamayan kadınların en azından yemek için başkalarına muhtaç olmamasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

AÇLIK SINIRINDA YAŞAYAN GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİ
Doğrudan yemek verdikleri için yardımın suistimal edilmesine de olanak bulunmadığını söyleyen Öz, ”Kuru gıda ya da nakit yardımlarının suistimal edildiğini biliyoruz. Biz buna asla müsaade etmiyoruz. Zaten bu tür insanlar bize başvurmuyor. Başvuru sonrası sosyal hizmet uzmanımız gider yerinde inceler ondan sonra yemek göndeririz. Şu anda 2 bin civarında başvuru var. İşi sıkı tutuyoruz. Bizim yemek verdiğimiz aileler gerçek ihtiyaç sahibi ve açlık sınırında yaşıyorlar” ifadelerini kullandı.

PASVAK DENİZLİ’NİN VİCDANIDIR
Bu güne kadar 11 milyon 957 bin 500 öğün yemek veren PASVAK’ın özel bir vakıf olduğunu söyleyen Öz, “Hiçbir siyaset bağlantımız yok. Bu yönüyle Türkiye’de tek diyebiliriz. PASVAK Denizli insanının vicdanıdır. Artık bu iş kuruculardan çıktı tüm Denizli’ye maloldu.

Yardım etmek isteyen herkese kapımız açık. Bize herkes ihtiyaç sahibi yönlendirebilir. Gerçek ihtiyaç sahibi ise yardım edilir. Bu konuda çok duyarlıyız. Veren elin alan eli görmediği bir aracı kuruluşuz” diye konuştu.

Yorumlar

Kazım Dalarslan   -  Bağlantı 15 Ocak 2021, 12:22

Allah yardımlarınızı kabul etsin iyiki varsınız

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı