Savaş muhabiri Orta Doğu’yu anlattı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Savaş muhabiri Orta Doğu’yu anlattı

Savaş muhabiri Orta Doğu’yu anlattı

Savaş Muhabiri Mehmet Akif Ersoy, Pamukkale Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Mavi Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı, Orta Doğu’yu anlattı. Medyanın insanlar üzerindeki algı yaratma etkisi ile Orta Doğu’da yaşanılanları kendi gözlemleri ile irdeleyen Ersoy’un, “Orta Doğu Kader Mi? Sonuç Mu?” adlı söyleşisine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Aralık 2017 Cuma, 12:31

Pamukkale Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılışında konuşma yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Zeytun, konsey olarak öğrencileri her zaman iyi temsil etme çabası içinde olduklarını belirtti. Orta Doğu’da yaşanan terörün Türkiye ve Dünya için büyük bir sorun olduğunu ifade eden Zeytun, bu sorunu konunun uzmanından dinlemek üzere böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından, Orta Doğu’da Libya, Suriye gibi birçok ülkede savaş muhabiri olarak görev yapan Mehmet Akif Ersoy, öncelikle televizyonculuğa nasıl başladığını anlattı. Televizyonu bir illüzyon olarak tanımlayan ve özellikle savaş bölgelerinde haberciliğin pahalı bir iş olduğuna dikkat çeken usta savaş muhabiri, tüm bu maliyetlere rağmen toplumun algısını şekillendirmek için televizyonculuğun yapılmaya devam ettiğini dile getirdi.

Televizyonun kişiler hakkında bir yargıya varma konusunda önemli bir araç olduğunu ifade eden Ersoy, televizyon sayesinde hiç tanımadığımız bir kişiden nefret edebileceğimiz gibi hiç tanımadığımız bir adama da sempati duyabileceğimizi söyledi.

Mehmet Akif Ersoy, “Eğer siz bir terör operasyonu başlatacaksanız ve bu terörü İslam’la özdeşleştirecekseniz, yeniden şekillendirmek istediğiniz bir coğrafya varsa, o zaman iyi bir prodüksiyona ihtiyacınız vardır. Mesela Usame Bin Ladin’i terörist olarak biliyoruz. Hiç biriniz Kaddafi ile bir çay içmediniz ama hepinizin Kaddafi ile ilgili bir fikri var. Bu fikri oluşturan şey de internet ve televizyonda gördüklerinizle ilgilidir” dedi.

Libya’da görev yaptığı dönemde uluslararası ajanslarda anlatılan ile orada yaşananlar arasında çok fark bulunduğunu gördüğünü dile getiren Ersoy, o coğrafyada yaşananları ajanslardan takip etmek yerine neler olduğunu daha iyi anlamak için yerinde gözlem yapmaya çalıştığını vurguladı. Arap Baharı ve söylemleri ile birçok ülkede rejim değişikliği olduğunu hatırlatan Ersoy, ancak bu ülkelerin hiç birine demokrasi getirilemediğine dikkat çekti.

Mısır, Yemen, Libya ve Suriye’de yaşanan iç karışıklık ve rejim değişikliği süreçlerini ile sonrasında ülkelerin içinde bulundukları durumu özetleyen Mehmet Akif Ersoy, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonları ve Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu konularında bilgiler paylaştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı