“AVRUPA’NIN TÜRKLERE BAKIŞI DEĞİŞMELİ” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“AVRUPA’NIN TÜRKLERE BAKIŞI DEĞİŞMELİ”

“AVRUPA’NIN TÜRKLERE BAKIŞI DEĞİŞMELİ”

Türkiye’nin ve Türkler’in dünyada itibarının son yıllarda hızla arttığını söyleyen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Avrupalı’nın Türkler’e bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek; “Avrupa’daki Türkler, işçi, aşçı, çöpçüdür devri bitti” diye konuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ağustos 2018 Cuma, 11:31

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’nin ve Türkler’in dünyada itibarının artmasının yurtdışındaki yabancıları tedirgin ettiğini ve bu yükselişin önünü kesmek için farklı çabalar içine girdiklerini söyledi. Başkan Erdoğan, “Biz, (Türkiye, kendi ayakları üzerinde duran bir ülke olacak! Sözü dinlenen bir millet olacağız!) demiştik. 20 yıl önce bu ülke, toplu iğneyi bile ithal ediyordu. Şimdi ise, denizaltısını, silahsız hava aracını yapıyor. Eskiden Avrupa’da ‘Türk’ dediğin zaman işçi, aşçı, çöpçü akla gelirdi. Bu bitti… Türkler, artık dünyanın her yerinde üretici, ihracatçı konumunda. Masanın başında oturanlar, karar verenler haline geldi. Bizim böyle olmamızı isterler mi? Tüm bu bitmeyen oyunlar, işte bu yüzden; bu yükselişimizi engellemek için” dedi.

Kurlarda yaşanan dalgalanmanın ekonomik bir dayanağı olmadığı gibi istatistiksel bir açıklamasının da bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, “Şükürler olsun ki; şunu net bir şekilde ifade edeyim. Özellikle son iki üç gündür devletimizin, özellikle Sermaye Piyasası Kurulu, aynı zamanda Merkez Bankamızın almış olduğu tedbirler önemliydi. Bunu tabana da en iyi şekilde anlattığı için, hızlı tırmanış aşağıya doğru yöneldi; yerini inişe bıraktı! Bu arada tedirginlik ortamı yaratıldı. Tedirginlikte de insanlar, yabancı yatırımcılar, paralarını çektiği zaman dövizde atış yaşanıyor. Ama Merkez Bankamızın ve Sermaye Piyasası Kurulumuz ile Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamalar ve aldığı tedbirlerin sonucu olarak, dövizde düşüş başladı ve devam ediyor. Daha da süreceğine inanıyorum” dedi.

Dövizdeki artışın sebebi için araştırmalarda bulunduğunu belirten Ardoğan, “Gördük ki; 2017 yılında yapmış olduğumuz ilk 7 aylık ihracatla 2018’i kıyasladığımızda, ihracatımızda yüzde 10 civarında bir artış var! İstihdamda artış var! Büyümede artış var! İhracatta 2018’de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde rekor üzerine rekor kırmış bir ülkemiz var! Avrupa Birliği’ne yapmış olduğumuz ihracat oranı, yüzde 48’den yüzde 52’ye çıkmış. Borçlanmamıza baktığımız zaman da, devletimizin borcu Avrupa Birliği ülkelerinin borcundan daha az! Şirketlerimiz güçlü; faaliyetlerine devam ediyor. Bankalardaki likidite, Merkez Bankamızın kaynakları iyi ve güçlü. Ben, Eximbank’tan sağlanan kaynağa Kredi Garanti Fonu’nun desteklerine de tek tek baktım. 2017’de bu şehirde, Denizli’mizde 7 bine yakın firmamıza 4 milyar TL civarında katkı sağlandı. Eximbank’ın kaynaklarından ihracatçımıza Türkiye’de yüzde 25 iken Denizli’mizde yüzde 45 oranında kredi desteği verildi. Daha önceleri ‘kötü’ dediğimiz noktada da, karşılıksız çeklere baktığımızda yüzde 40 civarında iyileşme var. Peki, ne oldu da birdenbire bu dövizdeki aşırı hız neden kaynaklandı? Senin ülkendeki ihracatçın, üreticin, esnafın da bir sıkıntı var mı? Yok!” dedi.

Türkiye’ye karşı ardı arkası kesilmeyen, bir ayağı biterken bir başka basamağı başlatılan, çok büyük bir operasyon yürütüldüğünü de kaydeden Başkan Erdoğan, “Türkiye’nin yürüyüşünü bozmak, ülkemizin daha da güçlenip büyümesini engellemek istiyorlar. Lig atlamasın diye önüne set çekmeye çalışıyorlar. Bu oyunlar hiç bitmeyecek. Çünkü, şu yüzden… Bakın size bir örnek vereyim… Yıllardır yurtdışına çıkıyorum. 1980-90’larda fuarlara giderdik. Uçakta 250 kişi olurduk; aramızda birkaç kişi yabancı dil bilirdi. O bir iki kişi, en başta bekler, yabancı yetkililer ile bizimkiler arasında gönüllü çevirmenlik yapardı. Şimdi öyle mi? Şimdi öyle bir Türkiye, öyle bir gençlik yok! Hızla büyüyen bir ülke ve millet var! Biz millet olarak yapımız gereği tehditlere boyun eğmeyiz, talimat almayız; almayacağız!” diye konuştu.

“TÜRKİYE DE TÜRKLER DE DEĞİŞTİ VE GELİŞTİ!”
Hemen hemen her gün her fırsatta görüşüp izlenimlerini aldığı üretici, esnaf ya da ihracatçının ekonomi ve işlerinin gidişatı anlamında bir sıkıntı olmadığını söylediğini anlatan Erdoğan, “Peki, niye bunları yaşıyoruz? Birdenbire dövizde niye hareketlilik oldu? Çünkü bu, Türkiye’ye karşı yürütülen büyük bir operasyondur. Biz artık talimat alan bir ülke değil, dimdik kendi ayakları üstünde duran bir ülkeyiz. Eskiden Avrupa’da ‘Türk’ dediğin zaman işçi, aşçı, çöpçü akla gelirdi. Bu bitti! Türkler, dünyanın her yerinde üretici, ihracatçı, masanın başında oturan saygın insanlar haline geldi. Şimdi makamı olan, mevkii sahibi, icabında patron, oturduğu yerden çalışan, sadece alınan kararı uygulamak zorunda kalan değil kendi kararını kendi alan, neyin nasıl yapılacağına karar veren hale geldi!” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90