REKLAMI GEÇ

Afetten zarar görenler için son başvuru tarihi 5 Haziran

Afetten zarar görenler için son başvuru tarihi 5 Haziran

Bazı ilçelerde meydana gelen sel, dolu ve don nedeniyle zarar gören üreticilere zararlarının karşılanması için tanınan başvuru süresi 5 Haziran’da dolacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Haziran 2015 Salı, 16:32

31 Mayıs 2015 tarihine kadar meydana gelen don, dolu, sel baskını nedeniyle tarımsal ve hayvan varlığının en az yüzde 30 zarar gören çiftçilere dağıtılmak üzere, Başbakanlık tarafından Denizli Valiliği Acil Destek Fonu’na nakdi yardım aktarıldı. 

AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yoğun gayretleriyle sonuca ulaştıklarını, üreticilerin rahat bir nefes alacağını söyledi. Ocak, mart ve nisan aylarında yaşanan doğal afetleri hatırlatan Yüksel, “7-8-9 Ocak 2015 tarihlerinde meydana gelen aşırı kar yağışı ve akabinde don afeti sebebiyle 15 İlçemize bağlı 241 mahalle/köy de 9.042 çiftçi ailesine ait 171.422 dekar alanda ekili dikili ürün zarar görmüştür. 26-30 Mart tarihleri arasında yaşanan aşırı yağış, Menderes taşkınları ve bazı ilçelerimizde baraj kapaklarının açılması sonucu 12 ilçemizde ekili dikili zirai ürünlerde zarar oluşmuştur. 134 köy/mahalle de 3.836 çiftçi ailesine ait 76.449 da alan etkilenmiştir. 23-24 Nisan tarihlerinde yaşanan don afeti sonucu 9 İlçemize bağlı 210 köy/mahalle de 11.505 çiftçi ailesine ait 261.727 da ekili dikili zirai alan zarar görmüştür. Gerekli incelemeler ve girişimlerimizin ardından olumlu sonuç almanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticilerimize hatırlı olsun” dedi.

BAŞVURULAR İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİNE
Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, “Konuyla alakalı acilen İl ve İlçe Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilerin Tespiti Ve Acil Destek Komisyonları oluşturularak gerekli komisyon kararları alınmış, tespit çalışmalarına ve İlçe Müdürlükleri çiftçi müracaatı alımlarına başlamıştır. Tabii afetlerden dolayı tarımsal ve hayvansal varlığı en az yüzde 30 ve üzerinde zarar gören çiftçilerin 05 Haziran 2015 günü mesai bitimine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Afet başvuru dilekçesi örneği http://denizli.tarim.gov.tr adresinden temin edillebilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı