Pamukkale’nin eski başkan ve başkan yardımcısı hakkında soruşturma izni - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Pamukkale’nin eski başkan ve başkan yardımcısı hakkında soruşturma izni

Pamukkale’nin eski başkan ve başkan yardımcısı hakkında soruşturma izni

İçişleri Bakanlığı, Pamukkale Belediyesi’ni toplamda 8 milyonu aşkın zarara uğrattıkları belirtilen önceki dönem Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve Başkan Yardımcısı Selim Arkan hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açılması için izin verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Mart 2021 Çarşamba, 11:51

Cumhuriyet Halk Partisi Pamukkale İlçe Başkanlığı tarafından 2019 yılı aralık ayında şikayet edilen ve son olarak geçtiğimiz şubat ayında ilçe başkanı Arda Arpacı ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca tarafından basın açıklaması ile yeniden gündeme getirilen usulsüzlük iddiaları, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi ile birlikte yargıya taşındı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Bağbaşı ve Aktepe Kültür Merkezleri ihalelerini alan yüklenici firmaların hak ediş alacaklarını banka ve finans kuruluşlarına temlik etmiş olmalarına karşın ödemelerin belediye tarafından bu firmalara yapıldığı, bu ödemeler nedeni ile belediyenin aynı paraları bu defa temlik alan banka ve finans kuruluşlarına ikinci kez ödemek zorunda kaldığı ortaya çıktı. Pamukkale Belediyesi’nin ikinci kez ödemek zorunda kaldığı tutarın 8 milyon 384 bin 814 lira 16 kuruş olduğu tespit edildi. Buna karşın yüklenici firmalar aleyhine bu zararın tazminine yönelik açılan icra takiplerinde herhangi bir tahsilat yapılamadığı, belediye zararının giderilemediği rapora yansıdı.

SÖZLÜ EMİR UYGULANMAYINCA YAZILI EMİR VERİLDİ
Mülkiye başmüfettişleri tarafından düzenlenen raporda belediyenin başkanlık makamı tarafından, alacağın devredilmiş olduğu bankalar yerine yükleniciye ödeme yapılmasının sözlü olarak emredildiği, kanunsuz olan bu emrin (ilgili personelce) uygulanmaması ve emrin yanlış olduğunun sözlü olarak makama bildirilmiş olmasına karşın, başkanlık makamınca usulsüz ödemenin yapılması için bu defa yazılı emir verildiği belirtildi.

Rapora göre 2014-2019 yılları arasında AK Partili Belediye Başkan Yardımcısı Selim Arkan’ın, “Yapılacak iş ve işlemlerin ve doğabilecek sorumlulukların tarafımızda olduğunun bilinmesi” ibaresini içeren yazılı talimatlar ile usulsüz işlemi yapmaktan imtina eden personele ödemenin yapılması emrinin verildiği görüldü.
BAŞKAN ‘HABERİM YOK’ DEDİ, ÇEKTE İMZASI ÇIKTI
Dönemin AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in mevzuata aykırı olarak yapılan ödemelerin kendisinin bilgisi dahilinde olduğunu gösteren memur ifadelerinin varlığı, ödemelere ilişkin bir kısım çeklerin kendi imzasını taşıdığı ve yapılan ödeme miktarlarının yüksekliği nedeni ile savunmasında belirttiği gibi bu ödemelerin bilgisi dışında yapılmasının hayatın doğal akışına aykırı olduğu saptandı.

Saptama doğrultusunda savunmalarına itibar edilmeyen Hüseyin Gürlesin ile Selim Arkan’ın eylemlerinin görevi kötüye kullanma suçu oluşturduğu belirtilerek soruşturma izni verildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Solu imzası taşıyan soruşturma izni verilmesine yönelik kararda adı geçen iki eski yöneticinin, görevin gereklerine aykırı hareket ederek yüklenici firmalara menfaat sağlandığı belirtildi. İki eski yöneticinin Danıştay nezdinde itiraz hakkı bulunurken, bu itirazın kabul edilmemesi halinde Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturmanın yapılarak yargı sürecinin başlayacağı öğrenildi.

Pamukkale Belediyesi’nde hak etmeyen firmaya bol bol ödeme yapılmış

Yorumlar

Zehni ERTUĞRUL   -  Bağlantı 25 Mart 2021, 14:25

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.

ali rıza aktan   -  Bağlantı 25 Mart 2021, 11:22

son kuruşuna kadar alınsın.Araştırmalar devam ettikçe daha ne yolsuzluklar, ne usulsüzlükler çıkacak görelim…Yıllarca paralel dedikleri güçlerle işbirliği yaptılar, bizlerin zorlukla verdiği paraların hesabına versinler ….

Kerim Ballı   -  Bağlantı 25 Mart 2021, 10:52

Bunlar buzdağının görünen yüzüdür. Daha usulsüz olduğunu düşündüğümüz birçok dosya mevcuttur.İnşallah Deva Partisi iktidarında, kendileri ve yiyicileri hukuk önünde hesap vereceklerdir.

xxx   -  Bağlantı 25 Mart 2021, 10:10

Dünya tarihinin en başarısız yönetimidir bunlar…. tabi birde imar müdürü vardı o dönem oda eklenmesi lazım. Cumhurreis lüx konut yapmayın ufak uygun fiyatlı konut yapın derdi , bunlar brüt 85 80 m2 altı ev yapımını yasakladı:)

Muhammed Bilal   -  Bağlantı 24 Mart 2021, 19:29

Başınıza ne iyilik gelirse Allah’tandır;başına her ne kötülük gelirse bu da senin kendindendir. (Nisa Suresi)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı