REKLAMI GEÇ

Denizlili Yazar Kemal Yalçın bir ödülde Süryanilerden

Denizlili Yazar Kemal Yalçın bir ödülde Süryanilerden

Emanet Çeyiz adlı eseriyle Abdi İpekçi Türkiye Dostluk ve Barış Ödülü ile 1999 yılında Türkiye-Yunanistan Dostluk ve Barış Ödülü’nü alan Denizlili Yazar Kemal Yalçın’a, şimdide Şemun Hanne Haydo Dostluk ve Barış Ödülü verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Kasım 2018 Pazartesi, 12:35

Denizli’nin Honaz İlçesi doğumlu, Almanya Bochum kentinde yaşayan ve yazdığı Micro Tarih/Belgesel romanlarla tüm dünyada tanınan Yazar Kemal Yalçın’a “Süryani Halk Kahramanı ŞEMUN HANNE HAYDO” adlı kitabın beş dilde (Türkçe, İngilizce, Hollandaca, Almanca ve Süryanice) bütün dünyaya sunulduğu büyük törende, Süryani milleti adına Şemun Hanne Haydo Dostluk ve Barış Ödülü verildi.

Yazar Kemal Yalçın’a ödülü verilirken “Süryani Halk Kahramanı Şemun Hanne Haydo ve Süryaniler ve SEYFO adlı kitaplarınızla Süryani tarihinin ve Seyfo gerçeklerinin anlaşılmasına, Süryanilerin acılarının dinmesine, Turabdin’de, Türkiye’de ve dünyada dostluk ve barışın gelişmesine yaptığınız katkılar ve cesaretli çalışmalarınız nedeniyle size bu ödülü vermekten şeref duyarız” denildi.

Ödülü aldıktan sonra bir açıklama yapan Yazar Kemal Yalçın, “Kitaplarımın bu ödüle layık görülmesinden çok mutlu oldum. Türkler için Köroğlu, Pir Sultan, Yörük Ali Efe ne ise, Süryaniler için de Şemun Hanne Haydo odur! Eğer Süryanilerin bir devleti olsaydı Şemun Hanne Haydo başbakan olurdu, cumhurbaşkanı olurdu” dedi.

Diğer taraftan Yalçın açıklamasına şunları da ekledi:
Şemun Hanne Haydo Süryani kimliğinin bir parçasıdır. Her Süryani aynı zamanda kendince Şemun Hanne Haydo’dur. Süryaniler ve Kürtler Şemun Hanne Haydo hakkında yazılmış türkülerle, ezgilerle halay çekerler. Şemun Hanne Haydo, yurtseverliğin, kahramanlığın, cesaretin, adaletin, halk sevgisinin, fedakârlığın, sabrın ve örnek bir liderliğin sembolüdür. Kitabımda Şemun Hanne Haydo’nun hayatını okuyanlar gerçek vatan ve yurt sevgisinin somut bir örneğini göreceklerdir. İnsanlık böyle insanlarla özgürleşmekte, dünya böyle insanlarla yaşanabilir bir dünya haline gelmektedir.

Şemun Hanne Haydo 1888-1894 yıllarında Mardin Amerikan Kolejinde okudu. Süryanice, İngilizce, Almanca, Arapça, Türkçe, Kürtçe ve Osmanlıca biliyordu. Mardin-Midyat Bölgesinde sadece Şemun Hanne Haydo okula gitmişti. Kürt ağalarının ise hiçbir okur yazar değildi.1900-1964 yıllarında Sare ve Basibrin köylerine liderlik yaptı.

Başbakan İsmet İnönü 4 Temmuz 1935’te Basibrin köyüne petrol sondaj işlerini denetlemek için geldiğinde Şemun Hanne Haydo ile görüşmüş, onun düşüncelerini almış ve ona ömür boyu silah taşıma özel izni vermişti.

Dilerim “Süryani Halk Kahramanı ŞEMUN HANNE HAYDO” adlı 640 sayfalık bu kitap toplum vicdanının temizlenmesine, Süryanilerin tanınmasına, Seyfonun acılarının dinmesine ve Türkiye’de barış kültürünün gelişmesine yardımcı olur.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı