REKLAMI GEÇ

ANTİ-AGİNG İÇİN GOJİ BERRY

18 Ekim 2021 Pazartesi

Goji Berry Asya’da çalıda yetişen parlak turuncu-kırmızı renkte olan bir meyvedir. Asya’da nesiller boyunca daha “uzun yaşama” ve “gençlik iksiri” olarak tüketilmekte olan süper bir meyvedir.

Goji meyveleri C ve A vitamini, lif, demir, protein ve antioksidan kaynağıdırlar. Portakaldan
500 kat daha fazla C vitamini ile doludurlar.

İçerisindeki yüksek besin değerinden dolayı şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ateş, yaşa bağlı göz sorunları, iyilik ve sakinlik hissi, iyi atletik performans, iyi uyku, kilo kaybı, bağışıklık sistemini arttırma, cilt güzelliği ve kırışıkların önlenmesi gibi durumlarda tarihten günümüze kadar kullanılmaya devam etmektedir.

Goji meyveleri çiğ, pişmiş veya kuru (kuru üzüm gibi) yenir. Bitki çayları, meyve suları, şaraplar ve ilaçlarda kullanılır.

Goji meyveleri varfarin (bir kan sulandırıcı), diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, doktorunuza danışarak ölçülü miktarda goji meyleri tüketmek sağlık için daha güvenli olacaktır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, aynı anda goji meyvesi tüketmememiniz ve en az 2 saatlik bir aranın olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Çalışmalarda goji meyvesinin kan şekerini düzenlediği ve insülin direncini azaltabileceği, kötü kolesterolü düşürdüğü, kan basıncını dengelediği, savunma sistemini arttırdığı ve tümör oluşma riskini azaltabileceği gösterilmiştir. Kan şekerini düşürebileceği için diyabetik ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu etkisi artabileceğinden birlikte kullanılması önerilmemektedir.

Goji meyveleri katarak, makuler dejenerasyon gibi yaşla birlikte ortaya çıkan göz hasarlarının ortaya çıkma hızını yavaşlatır.

Araştırmalar goji meyvelerinin vücudun alerji, kızarıklık, eklem ağrısı, romatoid artrit ve otoimmün hastalıklara direnme yeteneğini artıran bileşiklerle dolu olduğunu göstermektedir.

Doğru cilt bakım ürünü arayışı hiç bitmez. Bu arayışınız devam ediyorsa, cilde ne uyguladığınızdan ziyade ne yediğinize odaklanmalısınız. Goji meyveleri yaşlanma sürecini durduran hipofiz bezi salgılarını uyaran bir bileşik içerir. Bu meyvelerin (beta karoten) bariz kırmızı rengi, sağlıklı ve parlak cildin ardındaki bir başka sırdır.

İnce çizgiler ve erken yaşlanma belirtileri durdurulamaz. Ancak, bu meyveleri düzenli olarak yemek bu süreci yavaşlatır. Cilt tahrişini azaltır, güneşin zararlı etkilerini yönetir ve cilt bozukluklarını iyileştirir.

Günde bir yemek kaşığı goji meyvesini tüketmek yeterli olacaktır. Çorbalarınızın içine atabilir, çay yapabilir, çiğ olarak yiyebilirsiniz. Ancak, gojinin bu yüksek besin değerinden yararlanmak için, goji meyvelerini canlanması için bir süre suda beklettikten sonra, blenderdan geçirerek “smoothie” şeklinde aç karna tüketmenizi tavsiye ederim.

Günde bir yemek kaşığı goji meyvesini yukarıda tavsiye edildiği gibi düzenli tüketilmesi yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hasarları hem yavaşlatabilir, hem de genel sağlığınıza önemli katkıda bulunur.

Sağlıklı ve güzel günlere …

 

 

 

 

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı