REKLAMI GEÇ

HIÇKIRIĞA DİKKAT

21 Haziran 2021 Pazartesi

Bazen hıçkırıklar beyinden akciğerlere ve mideye giden sinirlerin tahriş olması ve ani bir spazm nedeniyle ortaya çıkar. Hıçkırıklar ayrıca « gastroözofageal reflü » hastalığı olarak da bilinen asit reflü nedeniyle olabilir. Bazı ilaçlar da neden olabilir. Çok hızlı yemek yeme, aşırı yemenin neden olduğu şişmiş bir mide, hava yutmak, gazlı içecekler içmek, ani heyecan, ani duygusal stress, alkol tüketimi, aşırı sigara içmek, mide sıcaklığında ani bir değişiklik hıçkırığa neden olabilir.

Çoğunlukla, kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak, bazı durumlarda hıçkırık aylarca hatta yıllarca sürebilir. Herkesin hıçkırık hızı farklıdır. Genellikle dakikada dört ila 60 hıçkırık sıklığında meydana gelir.

Hıçkırıkların 48 saatten uzun sürdüğünde kalıcı olduğu söylenir. Metabolik sorunlar kalıcı hıçkırıklara neden olabilir. Örneğin, kötüleşen böbrek veya karaciğer fonksiyonunun bir işareti olabilir.  Bu durumda, yiyecek ve içecek tuketimini, konuşmayı ve konsantrasyonu etkileyebilir. Araştırmalar, bunun yorgunluk, hayal kırıklığı, uykusuzluk gibi komplikasyonlara ve hatta aspirasyon pnömonisi gibi potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor.

Hıçkırığı durdurmak için ne yapılmalı ?

Soğuk su yudumlayabilirsiniz..

Limonlu ballı soğuk su içilebilir.

Derin diyafram nefesi alıp ve nefes 10 sn tutulabilir.

Vücuttaki karbondioksit miktarını arttırın. Bir kese kağıdı içinden soluyun. Sersemlik hissi olduğunda bırakın.

Dizlerinizi göğsünüze çekin. Bu durum göğsünüzü sıkıştırır, bu da hıçkırıklara neden olan kasılmaları durdurmaya yardımcı olabilir. Göğsünüzü sıkıştırmak için öne eğilmeyi de deneyebilirsiniz. Göğsünüzü sıkıştırırken derin nefes alın.

Derin diyafram nefesi alın ve ağzınızı-burnunuzu kapatın. Bu haldeyken nefes veriyormuş gibi yapın. Bu teknik boğaz, sinüsler ve iç kulaktaki basıncı artırmak için kullanılır.

Nane esansiyel yağı kullanılabilir. Alt yemek borusu sfinkterini gevşeterek geğirmeyi uyardığı için hıçkırıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Üst damağa bir damla damlatarak kullanılır.

Hıçkırık vücudun bir dilidir. Vücudunuzun sizi sindirim sisteminizdeki bir soruna karşı uyarmaya çalıştığını belirtiyor. Yemeğin yavaş yenmesini, yiyeceklerin iyi çiğnenmesini ve gün boyunca üç büyük öğün yerine daha küçük öğünler yenmesi gerektiğini öğretiyor. Stres kısa süreli hıçkırıkların en yaygın nedenlerinden biridir. Bir dahaki sefere hıçkırıklarınız olduğunda, o anda nasıl hissettiğinizi ve bunların gelişiminde stresin bir rol oynayıp oynamadığını düşünün.

Normalde hıçkırıklar tipik olarak birkaç dakika veya bir kaç saat sürer. Eğer iki günden fazla sürerse, nedenin araştırılması için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı ve güzel günlere …

 

 

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı