REKLAMI GEÇ

SENTETİK ŞEKERLERE DİKKAT!

11 Haziran 2019 Salı

Şeker vücutta kısa süreli haz duygusu verir. Beyinde kısa süreli mutluluk “serotonin” hormonunun salınmasını sağlayarak tatmin duygusu sağlar. Mutluluk duygusunun uzun süreli devam etmesi için kişi sürekli şekerli gıdalar yeme isteği hisseder. Bu geçici mutluluğun vücutta uzatılması şeker bağımlılığını yaratır.

Normalde kalorisi düşük diyet gıdalar ve içecekler tüketildiğinde kilo verileceğine inanılır. Bu gıdaların kalorilerinin düşürülmesi için, sentetik düşük kalorili aspartam, sakarin, neotame gibi şekerler kullanılır. Ne kadar çok sentetik şekerli yiyecek ve içecekler tüketilirse, ağızda oluşturulan bu şekerimsi tad, vücut tarafından gerçek şeker varmış gibi algılanır. İnsülin salınır. İnsülin sadece doğal şekerleri hücrelere ve beyine götürerek enerji verir. Sentetik şekerler insülin yardımıyla hücrelere, beyine geçemez ve mutluluk hormonu salgılamaz.

Beynin bu yanılgısı, vücudun insülin salgılamasını arttırarak kan şekerini düşürür. Bu da sürekli şeker yeme ihtiyacını tetikler. Bu ihtiyacı karşılamak için sentetik şeker içeren içecek ve gıdalar tüketildiğinde beyine yeterli şeker gidemeyeceği için depresyon, hafıza kaybı, uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, panik atak ve epilepsi ataklarına neden olur.

Sentetik şekerler vücut içinde zararlı ve toksik maddelere dönüşerek başta göğüs kanseri olmak üzere diğer kanserlere, aşırı kilo almaya ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir.

Örneğin, gebe bir kadın gebelikte kilo almamak için bol miktarda “diyet kola” gibi içecekler tüketirse, bu durum bebeğin beyin gelişimini etkileyeceğinden bebekte zeka geriliğine neden olur. Bebeğin ileride sigara, alkol, ilaç bağımlısı olma riskini de arttırabilir.

Vücudumuz sağlıklı ve hayatta kalmak için yaratılmıştır. Çok karmaşık ve her bir noktası birbiriyle örümcek ağı gibi bağlantılıdır. Kilo yapmadığı varsayımıyla, ya da kan şekerini düzenlemek gibi nedenlerle kullanılan sentetik şekerler, vücudumuzdaki düzeni bozarak yukarıda saydığım sağlık sorunlarına neden olur. Aslında, vücudun şeker ihtiyacı doğal meyve ve sebzelerle (havuç, patates…) karşılanabilir.

Sağlıklı ve güzel günlere…

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı