REKLAMI GEÇ

EGZERSİZİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİSİ

26 Eylül 2020 Cumartesi

İmmün sistem olarak da adlandırılan BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ  vücudumuza giren zararlı ve  yabancı mikroorganizmalar, serbest radikallere karşı bizim için savaşan, sağlıklı kalmamızı sağlayan bir savunma sistemidir.

Özellikle COVİD-19 un yaygın olduğu bu zorlu dönemde BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ mizi nasıl güçlendirebiliriz ? Gelin bu sorunun cevabını birlikte cevaplayalım.

Öncelikle sağlıklı beslenme ve yaşamayı temel alarak , egzersiz yaparak, stresi minimuma indirerek, yeterli uyku düzeni ve su tüketimine dikkat ederek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz.

Bugün bunların içinden daha çok EZGZERSİZ ile olan ilişkisini inceleyeceğiz.

– EGZERSİZ BAĞIRSAK EMİLİMİNİ ARTTIRIR

Orta düzeyde yapılan egzersiz, bağırsak hareketlerini arttırır, daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızı destekler.

Yapılan çalışmalarda egzersizin besin emilim oranını arttırdığı ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağladığı görülmüştür.

Daha sağlıklı bir emilim ile tükettiğimiz besinlerden faydalanma oranımız artar, bağışıklık sistemimiz de buna bağlı olarak güçlenmiş olur.

– EGZERSİZ ENFEKSİYON ORANINI AZALTIR

Düzenli yapılan egzersiz ile daha sağlıklı ve doğru bir şekilde nefes alabildiğimizi biliyor muydunuz?

Yapılan çalışmalarda temiz ve açık havada yapılan egzersizin özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarını azalttığını ve kişinin daha rahat nefes almasını sağladığı görülmüştür.

Ayrıca egzersiz; bağışıklık sistemini güçlendirerek, bazı kanser türlerine karşı yakalanma riskini de azaltır.

– EGZERSİZ SEROTONİN SEVİYESİNİ ARTTIRIR

Egzersizin MUTLULUK HORMONU olarak da bilinen SEROTONİN seviyesini de arttırdığını biliyor muydunuz? Serotonin seviyesinin yüksek tutulması kişiyi stresten de uzak tutmaya yardımcı olur. Stres zaten en başta bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen baş faktörlerden birisidir. Stres artınca vücuttaki KORTİZOL adındaki stres hormonu seviyesi yükselir.BU hormon da bağışıklık sistemini baskılar. Bu sebeple; egzersiz yaparak hem zararlı mikroorganizmaları daha kolay atıp hem de stresten uzak durmuş oluruz. Böylece de daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz.

– EGZERSİZ KAN DOLAŞIMINI ARTTIRIR

Düzenli ve orta şiddette yapılan egzerisiz; kan dolaşımını hızlandırıp, bağışıklık sisteminde görevli olan hücrelerin daha rahat dolaşımında yardımcı olur ve görevlerini daha rahat gerçekleştirmiş olurlar.

Ayrıca egzersiz vücuttan toksik maddelerin de daha kolay atılmasını sağlar.

Aslında egzersizin çeşidi,şiddeti ve yoğunluğu bağışıklık sistemi üzerinde farklı etki göstermektedir. Mesela orta şiddette yapılan egzersizler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi; yapılan çalışmalarda  ağır şiddetli yapılan bazı egzersizlerin ise bağışıklık sistemini baskılayabileceği görülmüştür.

Bir sonraki yazıda buluşmak üzere sağlıklı günler dilerim…

 

 

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı