Çin’den çekirdek ithalatı önce yasaklandı, şimdi serbest bırakıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çin’den çekirdek ithalatı önce yasaklandı, şimdi serbest bırakıldı

21 Mart 2020 Cumartesi

Halkımız genelde uzun yazıyı sevmez. Mümkün olduğunca kısa tutacağım. Tutarsızlık bir toplumda negatif bağımlılık yaratırmış. Gerçekten çok tutarsızız.  Corona virüsü hortladı, Türkiye Çin’den siyah çekirdek ithalatını kesti. “Yerli ve milli” hükümetimiz ithalatı kesince yerli ve milli üreticilerimiz çok sevindi.
Sadece geçen yıl Çin’den 120 bin ton çekirdek ithalatı yapıldı. Bildiğiniz gibi “Çekirdek” Denizli için çok önemli. Çünkü, Türkiye’deki toplam çekirdek üretiminin en önemli bölümünü Denizlili üreticiler üretiyor.
Şimdi sıkı durun. Bombayı açıklıyorum. Hani bizimkiler Çin’den çekirdek ithalatını yasaklamıştı ya..
Artık serbest bırakmışlar. Bir ithalatçı firmanın yetkilisi Çal Ziraat Odası Başkanı Ahmet Haşim Çil’e söylemiş. Çekirdek ithalatı için siparişi vermişler, çekirdek dolu gemi 2 hafta sonra Mersin Limanı’nda olacakmış.
Corona virüsü ülkemiz ekonomisini felç etmişken, böyle bir karar alınabilir mi? Üstelik tarım kesimi bu kadar zor bir süreçten geçerken. Arkadaş, bunları bilmek için ekonomist olmaya falan gerek yok. Sen, ülkendeki üreticileri daha fazla teşvik etsen de, daha fazla üretim, daha fazla ihracat yapsana..
Yazık, çok yazık.. Tutarsızlık bizde gerçekten bağımlılık olmuş. Türk çekirdeği varken, Çin çekirdeğini ne yapacaksın?

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorumlar

Burak Çökelezli   -  Bağlantı 27 Mart 2020, 10:46

Ferah bey, çin ve Japonya Corona virüsünü yendi.
Çin ve Japonya’da çekirdek ithalatı en basit iş.
Birde Çin’de sanayi ithalatını görseniz şaşırırsınız.
Çin Türkiye ye çekirdek göndermesede olur.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı