PAÜ’DE “6.TİYATRO FESTİVALİ” BAŞLADI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ’DE “6.TİYATRO FESTİVALİ” BAŞLADI

PAÜ’DE “6.TİYATRO FESTİVALİ” BAŞLADI

Pamukkale Üniversitesi Hayal Perdesi oyuncuları tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Tiyatro Festivali’nin açılışı tiyatro yazarı ve oyuncusu Savaş Aykılıç söyleşisi ile başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Nisan 2014 Pazartesi, 17:03

Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşiye; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Nas ve tiyatro severler katıldı.
Söyleşiye Türk tiyatrosunun geçmişten günümüze kısa bir değerlendirmesini yaparak başlayan Savaş Aykılıç, günümüz Türk tiyatrosunu geleneksel orta oyun ve batı tiyatrosunun bir sentezi olarak yorumladı.

Dizilerde oynayan, mankenlik ya da şarkıcılıktan oyunculuğa geçenlere verilen ücretlerin tiyatro eğitimi alan oyunculara verilen ücretlerden fazla olduğuna dikkat çeken Aykılıç, bu oyuncuların oyunculuklarını her şeye rağmen beğendiğini dile getirdi. Bir sanatçının sanatçı olarak kabul görebilmesi için uğraştığı sanat dalında en az on yıl ter dökmesi gerektiğini hatırlatan Aykılıç, genç tiyatroculara bu işten para kazanmaya başlasalar bile amatör ruhu kaybetmemeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Tiyatroya başlama yaşı diye birşeyin kalmadığını ifade eden Aykılıç, günümüz tiyatrosunda gündüz başka bir işle uğraşan birinin akşam tiyatro oyununda görev alabileceğini söyledi.
Katılımcılarla sohbet havasında geçen söyleşinin ardından Prof. Dr. Sebahattin Nas ve Hayal Perdesi Oyuncuları, yazar- oyuncu Savaş Aykılıç’a keyifli söyleşisinden dolayı teşekkür ederek, günün anısına hediye ve çiçek takdiminde bulundular.
Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversiteleri’nin tiyatro toplulukları, yedi gün boyunca oyunlarını sanatseverlerle buluşturacaklar.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı