SEÇİM SONUÇLARI - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

SEÇİM SONUÇLARI

2 Nisan 2019 Salı

Ülke çapında Cumhur İttifakı; Millet İttifakı’na göre %50’nin üzerinde oy alarak konumunu muhafaza etmiştir. Böylece; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni oluşturan partilerin arkasındaki halk desteğinin devam ettiği görülmüş ve tartışma açılmasına gerek kalmamıştır.

Tartışmaya açılabilecek bir yan varsa; o da; bu sistemin koalisyonları ortadan kaldıracağı tezinin daha ilk seçimde geçerliliğini yitirmesi olmuştur.

Birçok büyükşehir, il ve ilçede partiler birbirleriyle ittifak kurma ihtiyacını hissetmişler, hizipleşme ve az da olsa ötekileş(tir)me kaçınılmaz olmuştur.

Önceki seçimlerde olduğu gibi; her parti kendi adayı ile seçimlere girerek, gerçek oyu ve gerçek gücünü görmek için çalışsa; oylar partiler arasında dağılacağı için; bugünkü tablonun çok daha değişik şekilde ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

İttifaklar; bazı partilerin diğer partilerin üzerine yıkılmasına, sırtını dayamasına, ona güvenerek fazla çalışmamasına yol açmıştır.

Birçok yerde; ister istemez; ittifak yapan partilerin meclis üyeleri, tabanları, teşkilatları arasında doku uyuşmazlıkları yaşanmış, kırgınlıklar oluşmuştur.

Siyasette herkesin gönlünde bir aslan yatar. Siyasi hayattaki her kişi; gün gelir; belediye başkanı, meclis üyesi, il genel meclis üyesi olmak isteyebilir.

İttifaklar söz konusu olunca adaylıklar ittifak mensupları arasında paylaşılmış, birçok kişi dışarıda kalmış, beklediği yeri bulamamıştır.

Kimin kimi sırtladığı, taşıdığı, yukarıya çektiği tam manasıyla anlaşılamamıştır.

Etki tepkiyi doğurmuş, bloklaşma bloklaşmayı getirmiş; Cumhur İttifakı’nda Ak Parti, MHP ve kısmen BBP yer alırken; karşısında daha fazla partiden oluşan bir blok ortaya çıkmış ve CHP, İP, SP ve HDP gibi dörtlü bir müttefik oluşmuştur.

Bazı seçim bölgelerinde fiziki ve sosyal projeler oya dönüşmemiş, halk nezdinde hak ettiği karşılığı bulmamış, önemsiz hale düşmüş, değerini yitirmiştir.

Halkımızın bir kısmı; yerel seçimde oy kullanıyor olmasına rağmen, beldesinin sorunları doğrultusunda ve çözüm yollarına göre değil, ideolojisine göre rey kullanmıştır.

Bazı belediyeler; kapı girişine halk ile belediye arasında ombudsmanlık yapacak, vatandaşın derdini dinleyip, çare ve çözüm getirmeye çalışacak, çayını-kahvesini ısmarlayıp köprü vazifesi görecek bir kişiyi görevlendirmeyi ihmal etmiştir.

Bir kısım seçmen ise; çarşı, pazar ve markette karşılaştığı yüksek fiyatların etkisinden kurtulamamıştır.

Konkordato ilan eden, personel çıkaran, borçlarını ödeyemeyen işyerlerinin etkisi domino taşı gibi ekonomik ve ticari hayata yansımış, beraberinde birçok firmayı da zor duruma düşürmüştür.

Zaman zaman bireysel menfaatler, toplumsal menfaatlerin üzerine çıksa da; bireysel küskünlükler, davaya bağlılığı yok etse de;

Halkımız feraset ve basiret sahibidir. Ne zaman, nerede, nasıl davranacağını her zaman bilmiştir. Gerektiğinde ihtar çekmiş, uyarıda bulunmuş, mühlet vermiştir.

Tüm siyasi partiler; seçim sonuçlarından; kendilerine göre, mutlaka bir ders çıkaracaklar, tahlil / analiz yapacaklar, kendilerini sigaya/sorguya çekeceklerdir.

Seçim sonuçları milletimize, ülkemize hayırlı olsun.

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorumlar

harun   -  Bağlantı 2 Nisan 2019, 17:58

hdp yi ittifaka dahilmiş gibi yazmak sizinde tarafınızı gösteriyor. yazık.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı