REKLAMI GEÇ

“UYANIK OL” SONER YALÇIN

14 Mayıs 2019 Salı

“Çocuk oyunu değil bu…

Ne tesadüf: Kimileri, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbesi için “kafaları bulandırmak” istememiş miydi? “Bu FETÖ darbesi değil kurgu!” Ah bu kafalar; Erdoğan nefretinden gözleri kör oldu!

Oysa görüyoruz ki: Türkiye’de üç yıl önce ne yapılmak istendi ise, bugün Venezuela’da o yapılmak isteniyor. Tek örnek yeterli olacaktır:

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’daki darbe girişimin akşamı şu açıklamayı yaptı: “Venezuela Devlet Başkanı Maduro ülkeyi terk etme kararı aldı. Hazırlattığı uçak ile Küba’ya kaçacaktı. Fakat Ruslar tarafından kararından vazgeçirildi.”

Bu sözleri bir yerden anımsıyor musunuz: 15 Temmuz gecesi aynı sözler Erdoğan için sarf edilmedi mi: “Uçağıyla Almanya’ya kaçtı.”

Sonra da dediler ki, “Kaçmasını Ruslar engelledi!”

Yahu… Türkiye ve Venezuela’daki darbe girişimlerinden sonra ABD Dışişleri Bakanlarının yaptıkları açıklamalar bile benzer:

– “Barış olsun…”, “İstikrar isteriz…” Fasa fiso… Hani bunlar “askeri vesayete” karşı idi? Her iki ülkedeki darbeyi de ABD-CIA organize etti.

Sadece “kuklalar” farklı…

SAFINI SEÇ
ABD, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela’da darbe girişiminde bulundu. ABD, dünyanın dördüncü büyük petrol rezervine sahip İran’a ambargo uyguluyor. Türkiye dahil sekiz ülkeye yaptığı petrol ithalatı için verdiği altı aylık muafiyetin dün son günüydü.

Peki arkadaş! Sadece Venezuela, İran değil; Irak ve Libya’yı da ele geçirip Saddam ve Kaddafi’yi öldüren ABD emperyalizmi karşısında nasıl tavır almalıyız?

Dün… “Diktatör Saddam ve Kaddafi’den bize ne” dediniz.

Bugün… “Dinci İran’dan bize ne” mi diyeceksiniz?
-“Marksist Venezuela’dan bize ne” mi diyeceksiniz?

Ya da…
-“Diktatör Erdoğan’dan bize ne” mi diyeceksiniz?

Yoksa… Ülkelerin bağımsızlığını mı savunacaksınız?

Evet. Dünyadaki bu saflaşmada yerinizi seçmek zorundasınız! Kısır günlük siyasetin peşine takılıp ona buna laf yetiştirmek politika yapmak değildir!

Kuşkusuz bu iktidarların her yaptığını onaylamanız anlamına gelmez.

Kuşkusuz bu iktidarları eleştirmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Ama.
Söz konusu olan vatansa, emperyalizme karşı ittifak yapmak yurtseverlik görevidir.

İttifak, aynı partide olmak demek değildir.

İttifak, ortak faydada buluşmaktır. “Türkiye İttifakı” ülkenin menfaatine değil mi?

Sormayalım mı: Buna kimler, neden karşı çıkıyor?

MATRUŞKA’YA DİKKAT ET
Zor süreçten geçiyoruz. İyi “okuma” yapmalısınız. Mesela…

ABD, Suriye haritası için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdığı şu günlerde, IŞİD lideri El Bağdadi ortaya çıkarıldı. Eline de, “Türkiye Vilayeti” yazan dosya verilip, fotoğraf çektirildi.(…)

Bunlar şaşırtıcı değil… Uluslararası dinci teröristlerin hedefinde sadece Venezuela yok, Türkiye de var. Yeni Zelanda’daki terörist Brenton Tarrant’ın Türkiye mesajlarını bu kapsamda değerlendirin. Aynı amaçlı Suudi medyasında çıkan “Terörist Türkiye” yazılarını bu perspektifle okuyun.

Yüz yıl önce kurup kullandıkları ve hatta “Ilımlı İslam” projesiyle iktidarlara getirdikleri “Müslüman Kardeşler/İhvan” örgütünü bugün “terörist” listesine almaya hazırlanmasını dikkatli yorumlayın.

Bunların ucu mutlaka Türkiye’ye dokunacaktır, hesapları o.
Baksanıza: ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2019 yılı raporunda, “FETÖ mensuplarını dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar” olarak nitelendirdi!

İşte… Türkiye böylesine zor süreçte iken, kimi “milli” politikacıların, ülke gündemini ısrarla salt İstanbul seçiminden Çubuk lincine/ iç politikaya çekmesini nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Kimi politikacılar “Matruşka” oyuncağa benzer; içinden neler çıkar neler!

Oyun büyük…
Uyanık olmak zorundasınız.
Yani…
Venezuela hiç uzakta değil…”

Sözcü’de neşrolunan bu yazın için teşekkürler Soner Yalçın.

Tebrikler.
Altına imza atılacak nitelikte bir yazı.

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı